INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Marian Chełchowski h. Lubicz      Marian Chełchowski, wizerunek na podstawie fotografii.

Marian Chełchowski h. Lubicz  

 
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chełchowski Marian, h. Lubicz (1857–1934), ziemianin i działacz społeczny. Wnuk Feliksa Ch., posła na sejm czteroletni. Bratanek Waleriana Ch., oficera ułanów Dembińskiego w r. 1831 i na emigracji bibliotekarza Muzeum Louvru w Paryżu († 1876 tamże). Syn Herkulana i Lucylli z Mackiewiczów, ur. 2 VII w ojczystym Chożowie, w b. pow. wilejskim, obecnie mołodeczańskim. Po ukończeniu w r. 1877 gimnazjum I w Wilnie i w r. 1881 wydziału prawa Uniw. Warsz. czas pewien trudnił się adwokaturą w Warszawie i Wilnie, wkrótce jednak przeniósł się do Chożowa, który objął po śmierci matki.

Obok wzorowego gospodarstwa na roli rozwinął szeroką akcję oświatowo-patriotyczną polską w obrębie swego powiatu. Od r. 1898 był członkiem nielegalnej Ligi Narodowej w Warszawie, później stał się jednym z czołowych przywódców Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego na terenie Wileńszczyzny i Mińszczyzny. W l. 1905–12 był członkiem zarządów Pol. Macierzy Szkolnej i »Sokoła« w Wilnie. Należał też do grona założycieli »Dziennika Wileńskiego«. W r. 1905 z ramienia ziemiaństwa polskiego był członkiem rządowej komisji Urządzeń Rolnych przy gen.-gubern. Frezem w Wilnie. W czasie ruchu rewolucyjnego 1905 r. z narażeniem swojej osoby jawnie na wiecach publicznych głosił zasady patriotyzmu polskiego. W r. 1906, wybrany na posła do II Dumy Państwowej w Petersburgu, należał do Koła Polskiego. W r. 1910 uczestniczył w konspiracyjnym zjeździe politycznym w Kijowie. Podczas wojny wszechświatowej wespół z innymi obywatelami założył Związek Rolników Polaków w Mińsku i Związek Ziemian Ziemi Wileńskiej. Po odzyskaniu niepodległości, mimo starszego wieku i osłabionego zdrowia, nie ustawał w służbie publicznej krajowi na stanowiskach sędziego pokoju w Wilejce w l. 1919–20, a następnie sędziego honorowego Sądu Okręgowego w Wilnie i członka Związku Ziemian.

Zmarł 23 V 1934, pogrzeb. w Oborku, pow. mołodeczańskim. Osierocił żonę Zofię z Kowalewskich, córkę Eugeniusza, powstańca i uczestnika bitwy pod Władykami 1863 r., i Zofii z Łętowskich K-iej, autorki pamiętników o powstaniu styczniowym oraz troje dzieci.

 

Wiadomości od rodziny Chełchowskich.

Michał Brensztejn

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.