INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Michał Brzostowski  

 
 
1805-10-11 - 1867-02-02
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Brzostowski Michał (1805–1867), matematyk i pedagog, ur. 11 X w Siebieżu, gub. witebskiej. Kształcił się u pijarów w Łużkach, u bazylianów w Berezweczu, wreszcie u pijarów w Połocku; w r. 1823 zapisał się na Uniwersytet Wileński, w którym w ciągu lat trzech słuchał wykładów matematycznych i przyrodniczych. W końcu roku 1826 uzyskał stopień kandydata filozofii. Przez lata następne utrzymywał się z lekcji prywatnych i przygotowywał się do egzaminów na stopień magistra. W r. 1828, po odbytym egzaminie z nauk wykładanych w oddziale matematycznym Uniwersytetu, otrzymał temat magisterskiej rozprawy pt. O teorii rachunku różnic prostego i odwrotnego i jego zastosowaniu. Rozprawa ta po dwóch latach była w rękopisie gotowa, ale w czasie, gdy miała być oddana pod ocenę oddziału, nastąpiło zamknięcie Uniwersytetu. Przez przeciąg lat następnych B. pracował jako nauczyciel prywatny, dopiero w r. 1836 postanowił przenieść się do Królestwa na posadę nauczycielską w szkołach publicznych. Komisja Rządowa Spraw Duchownych i Oświecenia Publicznego uwolniła go od egzaminu kwalifikacyjnego i zamianowała zastępcą nauczyciela matematyki w szkole obwodowej w Sandomierzu; już w roku następnym przeniosła go do gimnazjum gubernialnego w Warszawie, w którym przez lat dwadzieścia pięć wykładał algebrę, trygonometrię, kosmografię i mechanikę. W r. 1862, po zatwierdzeniu ustawy o wychowaniu publicznym Królestwa i organizowaniu wyższych zakładów naukowych w Królestwie, Komisja Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego powołała go na profesora w świeżo otwartym Instytucie Politechnicznym i Rolniczo-Leśnym w Puławach. Gdy po wybuchu powstania młodzież opuściła mury szkolne i wykłady w Instytucie zostały zawieszone, komisja wydelegowała B-go w r. 1864 do wykładów na wydziale matematyczno-fizycznym Szkoły Głównej w Warszawie z udzieleniem mu prerogatyw profesora zwyczajnego. Dla słuchaczów kursu 2. i 3. wykładał B. rachunek różniczkowy i całkowy z jego zastosowaniami w analizie i geometrii, trzymając się ściśle programu prof. Frączkiewicza, który przed nim ten przedmiot wykładał. Wykłady B-go cieszyły się uznaniem słuchaczów. Zmarł w Warszawie 2 II 1867 r.

Przebywając w Wilnie jako nauczyciel prywatny, przełożył B. z francuskiego »Arytmetykę dla początkujących«, napisaną przez H. Verniera (Wilno 1833, wydanie drugie 1839), uczestniczył w wydawnictwie »Wizerunków i rozstrząsań naukowych«, przygotował rękopis przekładu dzieła matematyka włoskiego Brunacci’ego: »Rachunek różnic prosty i odwrotny z zastosowaniem do szeregów i rachunku prawdopodobieństwa«, ale go drukiem nie ogłosił. W podaniu swym do Komisji W. R. i O. P. z r. 1836 wspomniał i o innych gotowych w rękopisie przekładach. Nie ujrzały one światła dziennego i zaginęły, być może wraz z całą spuścizną po nim, o której bliższych wiadomości nie posiadamy.

 

Archiwa Oświatowe (Akta Instytutu Politechnicznego w Puławach i Akta Szkoły Głównej); Dickstein S., Wydział matematyczno-fizyczny Szkoły Głównej Warszawskiej (rkp).

Samuel Dickstein

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Fryderyk August I

1750-12-23 - 1827-05-05
król Saksonii
 

Józef Brandt

1841-02-11 - 1915-06-12
malarz
 

Józef Neumann

1857-01-25 - 1932-12-30
prezydent Lwowa
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Paczkowski

1852-01-26 - 1928-09-09
przemysłowiec
 

Henryk Stanisław Leon Skarbek

1839-04-10 - 1904-01-02
ziemianin
 

Michał Bobrzyński

1849-09-30 - 1935-07-03
historyk
 

Florian Fukier

1772-05-03 - 1836-03-29
kupiec warszawski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.