INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Michał Jan Nepomucen Awedyk  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Awedyk Michał Jan Nepomucen (1713?–1760). Ur. w Krakowie. Studjował na Uniwersytecie Krak., gdzie został bakałarzem w r. 1728, magistrem w r. 1729. Był potem senjorem szkoły NMP., z czego zrezygnował w r. 1734. Doktorat prawa uzyskał w Rzymie w r. 1741, teologji w Krakowie w r. 1744; bawiąc później powtórnie w Rzymie, osiągnął doktorat medycyny. Był kanonikiem łowickim i sądeckim, proboszczem w Grocholinie i Spytkowie, prebendarzem w Tenczynku, a ostatecznie nadała mu kapituła katedr. gnieźnieńska kanonję lekarską. Ponieważ jednak praktyki lekarskiej w łonie kapituły nie wykonywał, opłacał własnym kosztem rocznym lekarza, który go w czynnościach lekarskich zastępował. Zmarł 7 XII 1760.

 

Korytkowski, Prałaci i kanonicy; Kośmiński St., Słownik lekarzów polskich, W. 1888; Giedroyć Fr., Źródła bio-bibljograficzne; Muczkowski, Statuta, Kr. 1849, 389, 390; Estr.; Notatki Ż. Paulego w rkpsie Bibl. Jag. 5359.

Jan Lachs

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.