INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Michał Kurella  

 
 
1722-03-25 - 1787
Biogram został opublikowany w 1971 r. w XVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kurella Michał (1722–1787), autor prac o pszczelarstwie. Ur. 25 III w Pieckach w pow. mrągowskim. Po odbyciu studiów teologicznych na uniwersytecie w Królewcu został w r. 1749 pastorem ewangelickim w miejscowościach Kozłówko i Sławka Wielka w pow. nidzickim. Przez wiele lat zajmował się pszczelarstwem i w oparciu o własną praktykę, jak i o różne wydawnictwa, opracował dwie książki z zakresu pszczelarstwa: Kurzer Entwurf der alten und neuen Bienenzucht in Preussen, nebst einer Anweisung, wie die Bienenzucht in Preussen verbessert werden könne (Królewiec 1771), Praktische Bienenzucht oder erfahrungsmässige Anweisung, was in jedem Monat zum Wohlstande der Bienenzucht in acht zu nehmen sei (Mitawa 1772). K. był jednym z pierwszych pszczelarzy naukowców na tym terenie. Zmarł w r. 1787 w Kozłówku w pow. nidzickim.

 

Altpreuss. Biogr., I 376 (bibliogr.); Oracki, Słownik Warmii; – Pisanski G. Ch., Entwurf einer preussischen Literärgeschichte, Königsberg 1886 s. 555; Rehs K., M. Kurella und D. G. Settegast, zwei ostpreüssische Pioniere der Bienenzucht als Zeitgenossen des „Alten Fritz”, Leipzig (1942).

Tadeusz Oracki

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.