INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Michał Ostrogski      Ostróg nad Horyniem, muzeum ks. Ostrogskich - pocztówka (fragment) z 1934 roku w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Michał Ostrogski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1979 r. w XXIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ostrogski Michał książę (zm. 1501), starosta łucki i marszałek ziemi wołyńskiej. Był wnukiem Wasyla (zob.), synem Iwana Wasyliewicza, a bratem, zapewne starszym, Konstantego (zob.). O. pojawia się w naszych źródłach w r. 1474, kiedy to wraz z bratem Konstantym przyjął w zastaw posiadłość Welę na Wołyniu. Mamy prawo przypuszczać, że wówczas, jak i przez szereg lat następnych, bracia pozostawali we wspólnocie majątkowej, bowiem wspólnie przyjmowali inne jeszcze zastawy (wieś Piań w r. 1481 na 30 kop szerokich groszy, wieś Torokanow w r. 1488 za 80 kop groszy), wspólnie dokonali zwrotu części Meżyrecza w r. 1486 i zamienili w rok później swój dwór w tejże miejscowości na dwór Holce, a wreszcie wspólnie otrzymali w r. 1486 lub 1487 z nadania Kazimierza Jagiellończyka 20 kop groszy na cle w Brześciu Litewskim, około tego czasu – 30 grzywien na cle we Włodzimierzu i w r. 1494 z rąk Aleksandra Jagiellończyka – miasteczko Połonne. Jeszcze w t.r. przed wielkiego księcia litewskiego trafił ich spór z Nikitą Czaplicem o Holce i wnet potem upomnieli się wobec tegoż księcia o posiadłość Łukopce, do której rościł sobie prawa Aleksander Chodkiewicz. Rychło jednak bracia musieli dokonać podziału majątku, a życiowe ich drogi się rozeszły. Można przypuszczać, że obaj uczestniczyli w wojnie litewsko-moskiewskiej z l. 1492–4 i może właśnie w nagrodę za to otrzymali Połonne. Większe zasługi na tym polu musiał mieć oczywiście Konstanty, wyniesiony wnet do godności hetmana, ale i O-emu nie brakło talentów wojskowych, skoro – jak poświadcza Latopisiec kijowski – odparł on dzielnie ze swoimi ludźmi w r. 1497 Tatarów spod Połonnego i zadał im dotkliwą porażkę. Jeszcze tego samego roku wraz z bratem Konstantym pobił i przepędził inny zagon Tatarów perekopskich.

U schyłku życia O. otrzymał połączone godności starosty łuckiego i marszałka ziemi wołyńskiej. Starostwo miało charakter namiestniczy, a i marszałkostwo wołyńskie nie było bynajmniej urzędem tytularnym, bowiem zawierało znaczne atrybuty władzy wojskowej w obrębie dzielnicy. Obie godności przejął po kniaziu Semenie Holszańskim, który w r. 1500 postąpił na namiestnictwo nowogródzkie i na urząd hetmana najwyższego Litwy. O. poświadczony jest jako starosta i marszałek w grudniu 1500 i w marcu 1501, ale jeszcze w t.r. powrócił na oba urzędy Holszański. O O-m więcej nie słyszymy. Nie spotykamy go wśród dostojników litewskich na dokumentach mielnickich Aleksandra Jagiellończyka z października 1501. Około tego czasu prawdopodobnie zmarł. W r. 1508 wspomniany jest jako nieżyjący.

Potomstwa nie pozostawił i być może nie był żonaty.

 

Dworzaczek; Wolff, Kniaziowie lit.-rus.; tenże, Senatorowie W. Ks. Lit.; – Lewicki K., Ks. Ostrogscy w służbie Rzeczypospolitej, „Roczn. Wołyński” T. 7: 1938 s. 7–10; – Akta Unii, nr 82, 83; Akty lit. metriki, I 1413–98; Akty lit.-russ. gosud., s. 42; Arch. Sanguszków, I nr 72, 81, 88, 89, 92, 141, 143, 146; Daniłowicz I., Skarbiec diplomatów, Wil. 1862 II nr 2099; Matricularum summ. IV nr 357.

Jerzy Wyrozumski

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.