INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Michał Choński h. Pobóg  

 
 
1779 - 1855-02-01
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Choński Michał Pobóg (1779–1855), ekonomista. Urodził się we wsi dziedzicznej Trydonie w b. pow. wołkowyskim, z ojca Stanisława, stolnika parnawskiego, i matki Konstancji Sienkiewiczówny. Początkowe nauki pobierał u dominikanów w Grodnie, następne w Akademii Wileńskiej, gdzie w r. 1805 otrzymał stopień doktora filozofii. W r. 1806 został powołany przez Tadeusza Czackiego na profesora prawa przyrodzonego i ekonomii politycznej w Krzemieńcu. Odtąd przez 25 lat aż do końca istnienia Liceum Ch. wykładał na podstawie dzieł A. Smitha, J. B. Say’a i Jakoba. Kiedy profesorów Liceum przeniesiono do Kijowa, Ch. pozostał w Krzemieńcu. Od r. 1838 przeniósł się nad Bug do zagrody wiejskiej w Łoboczynie. Umarł 1 II 1855 w Żytomierzu, gdzie bawił u syna Kazimierza, znanego lekarza. Ch. był uczniem Malewskiego, który po Hieronimie Strojnowskim objął w Wilnie katedrę prawa natury i ekonomii politycznej. Tak samo, jak Malewski, Ch. nie przyjął fizjokratycznego podręcznika Strojnowskiego za podstawę swoich wykładów, lecz przychylił się do nowego kierunku naukowego. W r. 1820 przetłumaczył na język polski z języka niemieckiego dzieło ekonomisty niemieckiego Ludwika Jakoba p. t. »Zasady ekonomii narodów, czyli umiejętności narodowego gospodarstwa, z uwagami tłumacza« (w dwu tomach). Podręcznik Jakoba, oparty na nauce A. Smitha i Say’a, był napisany w czasie jego pobytu i wykładów w Charkowie, dokąd się chwilowo przeniósł po zamknięciu Uniwersytetu w Halle (w r. 1806); prawdopodobnie więc nastąpiło wtedy zbliżenie między Ch-im i Jakobem. Uwagi tłumacza nie miały charakteru krytycznego, świadczyły jednak o przejęciu się Ch-go zasadami liberalnymi np. w odniesieniu do kwestii włościańskiej w Polsce. W rozprawie swej O wpływie systematów opodatkowania na stan zamożności narodów i byt ich polityczny tak w dawnych jak i późniejszych czasach, wydanej w Krzemieńcu w r. 1816, Ch. podał historyczny przegląd systemów podatkowych, zalecając nowszy system opodatkowania na podstawie czystych dochodów indywidualnych, uwolnienia minimum egzystencji od podatków bezpośrednich i przedmiotów niezbędnych do życia od podatków konsumcyjnych. W późnym wieku napisał rozprawę o handlu w »Athenaeum« (1847), »według myśli Raynala i innych do poznania podany«.

 

Bieliński, Uniw. Wil., III 385–6 i II 513.

Stanisław Głąbiński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Franciszek Karpiński h. Korab

1741-10-04 - 1825-09-16
poeta
 

Leopold Leon Lewandowski

1831-03-14 - 1896-11-22
dyrygent
 

Antoni Kurzawa

1842-05-10 - 1898-02-13
rzeźbiarz
 

Ksawery Pillati

1843 - 1902-01-31
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Józef Edmund Paszkowski

1817-01-03 - 1861-04-17
tłumacz
 

Walenty Maciej Stefański

1813-02-12 - 1877-06-30
księgarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.