INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Henryk Choński  

 
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Choński Henryk (1809–1881), emigrant, publicysta polityczny i ekonomiczny. Był synem Michała, profesora Liceum Krzemienieckiego. Urodził się w Krzemieńcu, tam pobierał nauki niższe, po czym przeszedł do Akademii Wileńskiej. W r. 1831 wziął udział w ruchu narodowym i wstąpił do Komitetu ziem ruskich, który powstał w Warszawie na zgromadzeniu obywateli ziem ruskich u reprezentanta Wołynia, Narcyza Olizara 17 VII 1831. Po zatwierdzeniu Komitetu przez Rząd Narodowy Ch. został wybrany sekretarzem Komitetu, a po upadku Warszawy uszedł do Paryża. Tutaj żądano od niego wyrachowania się z zebranych funduszów, które przed wyjazdem do Paryża w części zwrócił był na żądanie ofiarodawców. Stąd zawikłał się w procesy kilkuletnie, z których wyszedł z honorem. Z tego czasu pochodzi kilka drukowanych pism polemicznych, adresowanych do Leonarda Chodźki i Aleksandra Jełowickiego. W życiu emigracji polskiej w Paryżu brał żywy udział. W r. 1832 ogłosił Comptes rendus du comité central en faveur des Polonais présidé par Lafayette. Był współpracownikiem, a później redaktorem publikacji pt. »Polska Malownicza« (»Pologne Pittoresque«), wydawanej przez Grabowskiego; należał również do wydawnictwa związku literatów polskich w Paryżu pt. »Brise du Nord. Keepsake Polonais« (1838 i 1839). W r. 1840 wydał książkę pt. De la réconstitution des nationalités européennes (w drugim wydaniu 1849), w której wskazywał na niebezpieczeństwo Rosji dla Europy i domagał się restauracji Polski po Morze Czarne. Przyjął obywatelstwo francuskie i został przyjęty do ministerstwa rolnictwa i handlu. W r. 1850 ogłosił Etudes sur les colonies hollandaises, a w r. 1851 Des institutions de crédit foncier et agricole dans les divers états de l’Europe. W tymże roku tłumaczył z angielskiego na język polski pamiętniki dyplomatyczne kanclerza lorda Hollanda. W sprawie polskiej szerzył dalej propagandę w imię idei narodowości jako nowej zasady politycznej. W tym celu ogłosił Głos miany na biesiadzie krzemienieckiej w Paryżu 1 października 1859.

 

Janowski L. »Kraj« 1901, nr 26; Choński H., Zdanie sprawy z użycia funduszów Komitetu Ziem Ruskich, 1834. Niewymienione wyżej publikacje autora podaje Estr., 1881, VI.

Stanisław Głąbiński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Walery Rzewuski

1837-06-14 - 1888-11-18
fotograf
 
 

Adam Piłsudski

1869-09-25 - 1935-12-16
wiceprezydent Wilna
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Kubisz

1848-01-24 - 1929-03-26
nauczyciel
 

Adolf Strzelecki

1869 - 1911-08-07
literat
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.