INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Mieczysław Klimowicz  

 
 
1920 - sierpień 1942
Biogram został opublikowany w latach 1966-1967 w XII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Klimowicz Mieczysław, pseud. Mały Mietek (1920–1942), działacz socjalistyczny. Ur. w Warszawie, w rodzinie robotniczej. Uczęszczał do gimnazjum państwowego w Warszawie im. Tadeusza Reytana. W gimnazjum wstąpił do nielegalnej organizacji młodzieżowej p. n. Związek Młodzieży Socjalistycznej «Spartakus». W «Spartakusie» K. był jednym z najwybitniejszych działaczy. Przez pewien czas był członkiem Komitetu Wykonawczego «Spartakusa». W r. 1938 K. został słuchaczem Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie na Wydziale Ekonomii. Został wtedy członkiem i działaczem Sekcji Akademickiej Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS), która powstała na miejsce rozwiązanego przez władze sanacyjne Związku Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej (ZNMS). Jednocześnie pracował zawodowo jako korektor w wydawnictwie pisma Centralnego Komitetu Wykonawczego (CKW) PPS, p. n. „Dziennik Ludowy”. W okresie okupacji był członkiem lewicowo-socjalistycznej grupy «Gwardia», która następnie, po połączeniu się z grupą «Barykady Wolności», weszła w skład zorganizowanej 1 IX 1941 r. organizacji Polskich Socjalistów (PS). K. został kierownikiem centralnej «techniki» PS. Przejawiał dużą aktywność, zorganizował sieć kolportażu i brał osobisty udział w wydawaniu powielanych, a następnie drukowanych konspiracyjnych wydawnictw PS. Podczas wielkiego zdekonspirowania organizacji PS w lecie 1942 r. K. został aresztowany przez gestapo i zamordowany w sierpniu 1942 r.

 

Koźniewski K., Zamknięte koła, W. 1965; Malinowski M., i in., Polski ruch robotniczy w okresie wojny i okupacji, Zarys historii, W. 1964 (tutaj pomyłkowo – Klimowski); – Leszek Raabe we wspomnieniach przyjaciół, W. 1963; – Informacje Anity Duraczowej, Lucjana Górniaka, Tadeusza Korala, Tadeusza Sołtana i własne wspomnienia autora życiorysu.

Krzysztof Dunin-Wąsowicz

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Jan Ferdynand Olszewski

1930-08-20 - 2019-02-07
premier III RP
 

Bohdan Butenko

1931-02-08 - 2019-10-14
grafik
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Ludomił Antoni Rayski

1892-12-28 - 1977-04-11
pilot wojskowy
 
 

Kazimierz Rudzki

1911-01-06 - 1976-02-12
aktor filmowy
 

Władysław Surzyński

1906-02-24 - 1987-08-05
aktor
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.