INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Mieczysław Korzeniewski  

 
 
1884-12-31 - 1942-02-19
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Korzeniewski Mieczysław (1884–1942), dyrektor Związku Obrony Kresów Zachodnich. Ur. 31 XII w Żninie w Wielkopolsce, był synem urzędnika pocztowego. Uczęszczał do gimnazjum w Gnieźnie. Z ostatniej klasy przed maturą został wydalony za działalność patriotyczną i przynależność do zakonspirowanego, szkolnego kółka Tow. Tomasza Zana (TTZ). Na dalsze studia zapisał się do Wyższej Szkoły Rolniczej w Berlinie, ponieważ nie wymagano tam matury. W tym czasie został przyjęty do «Zetu» (Związek Młodzieży Polskiej). Po ukończeniu studiów w r. 1913 odbył praktykę rolną w Belnie koło Świecia. Pracę zawodową i społeczną rozpoczął w r. 1915 w Nowem nad Wisłą, w «Straży», która miała na celu obronę przed nasilającą się akcją germanizacyjną na terenie Wielkopolski i Pomorza. W tej dziedzinie K. współdziałał m. in. z drem Ludwikiem Mycielskim. Z ramienia «Straży» K. koordynował działalność Komitetów Plebiscytowych, które powstawały na terenie Wielkopolski i Pomorza, współdziałając z takąż akcją na Śląsku. W r. 1919 zajął się dowozem broni i żywności do Lwowa. W porozumieniu z działaczami plebiscytowymi z Wielkopolski i Pomorza, zwłaszcza z kolegami-zetowcami, we wrześniu 1921 r. K. współorganizował Zjazd Likwidacyjny Śląskich Komitetów Plebiscytowych w Poznaniu, który przekształcił się w Zjazd Organizacyjny Związku Obrony Kresów Zachodnich (ZOKZ). K. został naczelnym dyrektorem związku, którego zadaniem była walka o osłabianie pozycji gospodarczej i politycznej mniejszości niemieckiej w Polsce (m. in. Deutschtumsbund zur Wahrung der Minderheitsrechte in Polen) oraz działalność wśród Polaków osiadłych na terenie Niemiec; K. inicjował i przeprowadzał akcje przedsiębrane przez ZOKZ, jak np. organizowanie w całej Polsce kolonii letnich dla dzieci polskich z Niemiec. Po przekształceniu w r. 1934 ZOKZ w Polski Związek Zachodni (PZZ) i przeniesieniu centrali do Warszawy K. wyjechał na Śląsk i podjął pracę w Zarządzie Przymusowym Dóbr Księcia Pszczyńskiego. Równocześnie działał w Śląskim Oddziale PZZ. Wybuch wojny 1939 r. zastał K-ego z rodziną w Krakowie, dokąd wyjechał licząc się z represjami niemieckimi wobec działaczy ZOKZ. Z początkiem września Korzeniewscy wyjechali do Lwowa, skąd w lipcu 1940 r. wywiezieni zostali do Buchary. Dn. 19 II 1942 r. K. zmarł w Kołchozie im. Woroszyłowa koło Karakul. T. r. zmarła tamże jego żona, Jadwiga z Alkiewiczów, oraz córka Aleksandra. Syn Jerzy zmarł w szpitalu w Krasnowodzku. Pozostały córki Krystyna, 1. v. Kurkiewiczowa, 2. v. Lichaczewska, i Hanna.

 

Olszewicz, Lista strat kultury pol., (podaje mylne daty urodzenia i śmierci); – Wańkowicz M., Dzieje rodziny Korzeniewskich, Nowy Jork 1944; Związek Obrony Kresów Zachodnich, P. 1925 s. 28; – Sprawozdanie Dyrekcji Związku Obrony Kresów Zachodnich za czas od 1 XI 1925 do 30 VI 1928, P. 1928 s. 135; toż za czas od 1 VII 1931 do 30 IX 1934, P. 1934 s. 15 (fot.); – Informacje Stefana Szwedowskiego, Maksymiliana Hasińskiego, Jana Jachowskiego, Melchiora Wańkowicza.

Zofia Dłużewska-Kańska

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Marian Wilhelm Teofil Smoluchowski

1872-05-28 - 1917-09-05
fizyk
 

Wincenty Wodzinowski

1866 rok - 1940
malarz
 

Karol Niemira

1881-10-28 - 1965-07-08
biskup pomocniczy piński
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 

Jerzy Jakub Michalski

1870-03-18 - 1956-11-24
minister skarbu
 

Jan Lippert

1877-03-03 - 1951-07-20
działacz społeczny
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.