INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Mikołaj Bochner (Lang, Lange)  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bochner Mikołaj, ur. po r. 1363, mincerz krakowski, syn Mikołaja, zmarłego około r. 1375, a może bratanek Andrzeja z Bochni, wójta krak. w l. 1350–53, był najwybitniejszą osobistością pośród tej mieszczańskiej rodziny krak. w ciągu XIV i XV w. Dorobiwszy się szybko znacznego majątku, objął przed r. 1396 w zarząd cło krakowskie, żupy ołowiu w Olkuszu i Chęcinach oraz mennicę królewską w Krakowie; jako jej kierownik od pol. 1395 r. po Piotrze Borku współdziałał zapewne przy reformie monety, polegającej na obniżce wartości kwartnika do 1/6 grosza. Monety przez siebie wybijane znaczył literą N (Nicolaus). W nagrodę położonych zasług otrzymał w r. 1396 przywilej posiadania czterech otroków w kopalniach wielickich. Tegoż roku wydzierżawił od króla żupy solne w Bochni i Wieliczce za czynszem rocznym 16.000 grzywien. W r. 1399 uzyskał od Jagiełły koncesję na otwarcie nowej kopalni w Bochni, którą miał urządzić własnym kosztem. Przedsiębiorstwo to pochłonęło ogromne sumy, a nie przyniosło spodziewanych korzyści. B. musiał zaciągać rozliczne pożyczki nieraz na ciężkich warunkach, a gdy kapitały mu przepadły, nie mógł dopełnić zobowiązań wobec skarbu królewskiego. W r. 1398 ustąpił z zarządu mennicy, a w r. 1406 stracił zarząd żup i dostał się nawet, wskutek znacznych niedoborów, do więzienia na kilka miesięcy. Dopiero wszakże w r. 1414 król przystąpił do częściowej egzekucji swych znacznych wierzytelności (20.000 grz.) na majątku B-ra. Wskutek katastrofy ekonomicznej B. musiał też ustąpić z Rady miejskiej krakowskiej, w której stale zasiadał w l. 1383–1405.

 

Ptaśnik J., Studja nad patrycjatem krak. wieków średnich, »Rocz. Krak.«, XV 65–70; Piekosiński Fr., O monecie i stopie menniczej. (Rozpr. hist.-fil. P. A. U., IX 40).

                                                            Mieczysław Niwiński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Elżbieta Pomorska

po 1345 roku - 1393-02-14
żona cesarza Karola IV
 

Wincenty Kot h. Doliwa

około 1395 - 1448-08-14
prymas Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jakub Skarbek z Góry h. Awdaniec

brak danych - ok. 1 czerwca 1438
rycerz
 

Jan Sterz

2 poł. XIV - ok. 1435
burmistrz Chełmna
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.