INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Andrzej Ciołek z Żelechowa      Portret, zapewne imaginacyjny, Andrzeja Ciołka z Żelechowa, Podkomorzego Sandomierskiego 1436 - Bartosz Paprocki, Gniazdo Cnoty, Kraków 1578, s. 33 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ciołek Andrzej († 1436), podkomorzy sandomierski i starosta gen. wielkopolski był synem Andrzeja z Żelechowa wojewody mazowieckiego. Już w młodych latach dostał się C. na dwór królewski, a król Jagiełło powierzył temu sławnemu i doświadczonemu rycerzowi dowództwo nadwornej chorągwi w bitwie pod Grunwaldem. Dzięki wypróbowanej wierności zlecał mu król Władysław specjalne misje (m. in. w r. 1430 poselstwo do elektorów w Niemczech), odznaczył go przed r. 1420 godnością cześnika sandomierskiego, następnie burgrabiego chełmskiego, wreszcie podkomorzego sandomierskiego. W r. 1434 mianował go Władysław generalnym starostą wielkopolskim, lecz w rok później opuścił C. ten urząd, gdyż w r. 1435 powierzono mu dowództwo nad kilkotysięczną armią, która od południa osłaniać miała siły polsko-litewskie, walcząc z Świdrygiełłą.

Andrzej, choć doświadczony rycerz, zwycięsko ścierający się z wrogiem na polach Grunwaldu, czy też jako samoistny dowódzca w 1431 pod Ratnem, nazywany przez ajentów krzyżackich najzdolniejszym z polskich dowódców, pobity został przez Tatarów w 1435, a w klęsce postradał niemal całą armię (4.000 zabitych, 2.000 rannych). Od tego czasu nie brał C. czynnego udziału w życiu publicznym.

Należał C. bezsprzecznie do wybranych rycerzy Jagiełły, którzy w radzie i w boju wspierali króla; w służbie publicznej nie zaniedbywał wszakże podkomorzy sandomierski swych prywatnych interesów. Zubożały rycerz, z chwilą osiągnięcia przez brata, Stanisława, godności biskupa poznańskiego, otrzymał od niego w dożywocie klucz wsi biskupich.

 

Urzędnicy, IV/1; Spominki o Ciołkach (Mon. Pol. Hist. III); Długosz, Hist. Pol. IV i V; Lib. Ben.; Kod. Wp. V; Acta Cap. I i II; Cod. ep. XV t. II; Cod. Vit.; Akta Unii; Inventarium omnium et singulorum privilegiorum ed. Rykaczewski, Paris 1862; Kod. Wpol., X nr 1406; – rkp. Arch. Państw. w Kr.: Terr. Crac. 146, s. 533; Kod. Pol.

Karol Piotrowicz

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Andrzej Ciołek

XIV w. - 1396-04-03 wojewoda mazowiecki
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan z Dukli

około 1410 - 1484-09-29
święty
 

Elżbieta Pomorska

po 1345 roku - 1393-02-14
żona cesarza Karola IV
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.