INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Mikołaj Chrząstowski h. Kościesza      Warszewicki, Krzysztof (1543-1603) - Caesarvm, regvm et principvm [...] - 211 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - sygn.: SD XVII.2.487 - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - rubrykacja iPSB.

Mikołaj Chrząstowski h. Kościesza  

 
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chrząstowski Mikołaj, h. Kościesza, inaczej Strzegonia, miecznik krakowski, już za młodych lat dostał się na dwór królewski. Tu posądzony w r. 1407 o romans z królową Anną, żoną Władysława Jagiełły, zbiegł za granicę w obawie gniewu chorobliwie zazdrosnego króla. Dopiero w r. 1410 spotykamy Mikołaja w Polsce; stawił się zapewne na wojnę na wezwanie króla, podobnie jak inni przedchorągiewni rycerze. Zasługi wojenne, jakie oddał w bitwie pod Koronowem, skłoniły zapewne króla do puszczenia w niepamięć dawnych posądzeń; przypuścił rycerza do swych łask, a nawet nadał mu godność miecznika krakowskiego (1422). Służył Ch. wiernie dynastii czy to w wojnie, czy też jako poseł w czasie pokoju, za co w r. 1433 otrzymał 200 grzywien na wsi Łopienniku w pow. chełmskim. Od r. 1431 obok godności miecznika piastował urząd starosty sanockiego. Swymi sympatiami politycznymi skłaniał się do obozu hierarchiczno-możnowładczego, o czym świadczy m. in. podpisanie w r. 1438 aktu konfederacji korczyńskiej. W r. 1440 ruszył z młodym królem Władysławem na Węgry. Występuje na dokumentach jeszcze w r. 1444, lecz później znika z widowni; zginął zapewne w czasie kampanii tureckiej w pogromie warneńskim.

 

Długosz, Hist. Pol. III; Cod. dipl. M. Pol. 160; Prochaska A., Materiały archiwalne wyjęte głównie z metryki litewskiej od 1348 do 1607 w., Lw. 1890: Cod. ep. XV, t. II, III; Inventarium omnium et singulorum privilegiorum, Paryż 1862; Kod. Pol. I, III; Akta unii; Kod. Mog.; AGZ. VIII, XI.

Karol Piotrowicz

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.