INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Mikołaj Mrozowicki  

 
 
Biogram został opublikowany w 1977 r. w XXII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Mrozowicki Mikołaj h. Prus III (ok. 1735 – ok. 1827), konsyliarz konfederacji barskiej, agent szefów barskich w Turcji. Syn Adama (zob.) i Ewy Puzynianki, pisarzówny lit., był dziedzicem dóbr Krupe w ziemi chełmskiej oraz Sarnki i Sokołów w ziemi halickiej, a miał również posiadłości pod Kamieńcem na Podolu. W r. 1764 posłował z ziemi lwowskiej na sejm elekcyjny i z woj. ruskim podpisał wybór Stanisława Poniatowskiego. Wkrótce otrzymał niewielką królewszczyznę, a w r. 1766 godność szambelana królewskiego. Dn. 22 II 1768 na sejmiku halickim brał udział w wyborach komisarzy do wydawania furaży i prowiantu na wojsko rosyjskie, ale już w kilka dni później pociągnął z ojcem i bratem do Baru. Zaraz otrzymał funkcję konsyliarza Generalnej Rady Konfederackiej oraz stopień porucznika i dowództwo chorągwi pancernej wojsk kor. Uczestniczył z ojcem w wiosennej kampanii na Podolu i z nim w połowie lipca przeszedł Dniestr na terytorium tureckie. Z czasem stał się jednym z najbardziej zaufanych współpracowników Joachima Potockiego, regimentarza generalnego kor. Dn. 16 XII podpisał traktat przymierza polsko-tatarsko-tureckiego, a w początkach stycznia 1769 w Bałcie uczestniczył w pertraktacjach Potockiego z chanem Krym Girejem w sprawie wspólnej wyprawy na Nową Serbię i Ukrainę. W styczniu i lutym wziął udział w niefortunnej wyprawie na Bracławszczyznę.

W marcu t. r. M. jeździł z ramienia szefów barskich (Michała Krasińskiego i J. Potockiego) w misji do wielkiego wezyra Mohammeda Emina. Z Potockim brał udział w obronie oblężonego przez Rosjan Chocimia (6 VII – 5 VIII). Z instrukcją obu szefów, datowaną 10 II 1770, wysłany był do F. E. G. Saint-Priesta, posła francuskiego przy dworze stambulskim. Miał kołatać przez niego o przyśpieszenie dywersji tureckiej, o zasiłki pieniężne i zmianę lokacji obozu wojsk konfederackich. Otrzymał ponadto ciche polecenie utrącenia nielojalnego wobec szefów Rocha Lasockiego i zajęcia jego miejsca w Stambule. Zastępował wprawdzie przez kilka miesięcy (do końca maja) chorego Lasockiego, ale Saint-Priest nie akceptował żadnych zmian. Od 7 VII był członkiem Wojskowego Sądu Regimentarskiego, mającego swą siedzibę w Janikach pod Warną. Z tytułu udziału w nim był w licznych manifestach (październik 1771) atakowany przez konfederatów z obozu M. Krasińskiego za ferowanie zbyt surowych wyroków. Z ramienia obu szefów wyjechał 12 VII 1771 do Stambułu w związku ze staraniami o powrót konfederatów do kraju. Dn. 16 XI wyruszył z Czernowody z J. Potockim do kraju. Przybył w marcu do Preszowa, a stąd w towarzystwie Potockiego do Cieszyna. Tu w końcu kwietnia pośredniczył w spotkaniu Potockiego z Adamem Krasińskim.

Po powrocie do kraju M. osiadł w zaborze austriackim w dziedzicznych dobrach Sarnki i Sokołów w ziemi halickiej. Był w tym czasie klientem Pelagii Potockiej, kasztelanowej lwowskiej, i jej syna Piotra, starosty szczerzeckiego. W r. 1782 został członkiem Stanów Galicyjskich. Być może za udział w insurekcji kościuszkowskiej rząd rosyjski zasekwestrował M-emu dobra leżące na Podolu. Zmarł ok. r. 1827. Żona, nie znana z imienia, umarła przed r. 1803.

 

PSB, (Kaleński Mikołaj, Lasocki Roch); Uruski; – Konopczyński W., Konfederacja barska, Kr. 1936–8 I 217, 420–1, II; tenże, Polska a Turcja, 1683–1792, W. 1936; Pułaski K., Szkice i poszukiwania historyczne, Pet.–Lw. 1898–1909 II 22, 40–1, 80, 88, IV; Reychman J., Życie polskie w Stambule w XVIII wieku, W. 1959; Schmitt H., Dzieje panowania Stanisława Poniatowskiego, Lw. 1880 III 374; – Akta grodz. i ziem., XXV; Elektorów poczet; Karpiński F., Pamiętniki, W. 1898 s. 36, 39, 68; Konfederacja barska, Kr. 1928 s. 163; Korespondencja Franciszka Karpińskiego z lat 1763–1825, Wr. 1958; Listy Katarzyny z Potockich Kossakowskiej, P. 1883; Magier, Estetyka Warszawy; Puttkamer J. A., Krótkie zebranie okoliczności…, Arch. Kom. Hist, Kr. 1930 XIV; – AGAD: Arch. roskie XXVIII 150, XXXVII 164, XLVII 78 (w obu listy M-ego); Arch. Państw. w Ł.: Zbiory Bartoszewiczów, Teki Wessla 251, 252, 302; B. Czart.: rkp. 835, 946 (listy M-ego), 947, 948; B. OssoL: rkp. 3030, 3382, 4585; B. PAN w Kr.: rkp. 316, 317.

Wacław Szczygielski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.