INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Mikołaj Repczol (Repchol, Rypczoł)      Pieczęć Mikołaja Repczola - Franciszek Piekosiński - Pieczęcie polskie wieków średnich. Cz. 1, Doba piastowska - Kraków 1899 - s.57 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - fragment - retusz iPSB.

Mikołaj Repczol (Repchol, Rypczoł)  

 
 
Biogram został opublikowany w 1976 r. w XXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Mikołaj Repczol (Repchol, Rypczoł), (zm. po r. 1235), kanclerz książęcy krakowski, kanonik katedralny krakowski. Pochodził z rodziny polskiej (inaczej Piekosiński), zapewne rycerskiej (skoro mógł nadawać wieś), ale raczej ubogiej, szukał bowiem chleba w stanie duchownym i w nauce, może w kręgach francuskich, zważywszy jego późniejsze żywe stosunki z francuskimi konwentami cysterskimi w Sulejowie i Wąchocku (nadanie wsi Wilczkowice). Wykształcenie otwarło mu drogę do pracy w kancelarii książęcej w Krakowie, najpierw na stanowisku pisarza («scriptor in curia ducis» w r. 1217 i zapewne kilka lat wcześniej), potem kanclerza (1218–32). Korzystał ze współpracy kancelaryjnej cystersów z klasztoru w Sulejowie («capellani ducis»). Ulepszył i udoskonalił kancelarię wprowadzając «w Małopolsce pierwsze zwyczaje kancelaryjne» (Maleczyński). Brał udział w wiecach książęcych (Wierdzielew – 1223, Rożegroch – 1224); jakieś więzy łączyły go z Mazowszem, gdyż świadkował w dokumencie Konrada mazowieckiego na rzecz bpa pruskiego Chrystiana (1222), a w sporze z bożogrobcami z Miechowa był pełnomocnikiem bpa płockiego Guntera (1227). Po śmierci Leszka Białego pozostał kanclerzem Grzymisławy (1227–9) i zapewne wpływał na nią w kierunku porozumienia się z Konradem. Panowanie Henryka Brodatego w Krakowie widział niechętnie i mógł należeć do tych, którzy ułatwili Konradowi mazowieckiemu uwięzienie go w Spytkowicach i zajęcie na krótko Krakowa (początek 1229 r. do końca t.r.). Po ponownym opanowaniu Krakowa przez Brodatego uszedł na dwór Konrada, gdzie przez lat kilka występował z tytułem kanclerza krakowskiego (1230–2), potem zaś już tylko jako kanonik krakowski (1235). Używał pięknej pieczęci z wyobrażeniem własnej osoby w stroju duchownym, z napisem w otoku «SIGILLVM. NICOLAI. KANCELLARII». Po raz ostatni M. występuje jako «Nicolaus Rep(c)hol» 5 X 1235 w dokumencie archidiakona krakowskiego Gumberta, brak natomiast danych do identyfikowania go z Mikołajem kanonikiem krakowskim z r. 1239.

 

Maleczyński K., Zarys dyplomatyki polskiej wieków średnich, Wr. 1951; Maleczyński K., Bielińska M., Gąsiorowski A., Dyplomatyka wieków średnich, W. 1971; Mieszkowski K., Studia nad dokumentami katedry krakowskiej XIII w., Wr.–W.–Kr.–Gd. 1974; Mitkowski J., Nieznane dokumenty Leszka Białego, „Kwart. Hist.” T. 52: 1938 s. 646, 649, 657; tenże, Początki klasztoru cystersów w Sulejowie, P. 1949 s. 115, 316; Niwiński M., Opactwo cystersów w Wąchocku, Kr. 1930 s. 10, 50; Piekosiński F., Pieczęcie polskie wieków średnich, Kr. 1899 s. 57; tenże, Rycerstwo, III 43–4; – Kod. katedry krak., I nr 12–15, 21, 61; Kod. mogilski, nr 3–4; Kod. Mpol., I nr 11, II nr 391–93, 404, 413; Preuss. Urk.-buch, I nr 41.

Józef Mitkowski

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.