INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Mikołaj Skaradkiewicz  

 
 
1738-10-04 - 1777-03-20
Biogram został opublikowany w latach 1996-1997 w XXXVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Skaradkiewicz Mikołaj, imię zakonne Patrycy od św. Mikołaja (1738–1777), pijar, pedagog, poeta, tłumacz. Ur. 4 X w woj. krakowskim, najprawdopodobniej w rodzinie mieszczańskiej.

Do zgromadzenia pijarów S. wstąpił 25 VIII 1755 w Podolińcu, gdzie odbył dwuletni nowicjat. Następnie studiował humaniora w seminarium zakonnym w Rzeszowie (1757/8) i filozofię w Międzyrzeczu Koreckim (1758–60), uzyskując opinię wybitnie uzdolnionego we wszystkich kierunkach. W r. szk. 1760/61 był – w ramach praktyki pedagogicznej – nauczycielem infimy i «pryncipiów» w kolegium w Łukowie. Od jesieni 1761 przebywał w Warszawie. Studiował teologię i pracował jako nauczyciel klasy I w Konwikcie Obywatelskim (1761/2, 1764–6), w ostatnim roku także jako podprefekt, a w l. 1762/3 i 1766/7–8 był profesorem historii, geografii i filozofii (w tym matematyki) w Collegium Nobilium. Opracował wówczas podręcznik Arytmetyka czyli nauka o rachunkach, sposobem łatwym do wyższej matematyki reguł przystosowana, z autorów wybornych wybrana (W. 1766). Podręcznik S-a wzorowany na sławnych ówcześnie arytmetykach pijarskich, P. Chelucciego i F. Dalhama, wznawiany był trzykrotnie (1769, 1771, 1776). W tych poprawianych i poszerzanych wydaniach zamieścił: «przydatek zagadek arytmetycznych», służący pobudzeniu zainteresowania uczniów tym przedmiotem (1771), rozprawkę O pożytku i potrzebie nauk matematycznych oraz rozdziały: o «rachunkach chronologicznych» (zawierający wiadomości potrzebne przy opracowaniu kalendarzy) i O kombinacji, przemianie, regule przemian (1776), dotyczący kombinatoryki. On też wprowadził do polskiej terminologii matematycznej termin «kombinacja» używany do dzisiaj. Wg informacji Szymona Bielskiego był też wydawcą „Opera lyrica” Stanisława Konarskiego (W. 1767); brak wszakże potwierdzenia tego faktu w tekście wydania i w innych źródłach.

W l. 1768–71 S. pracował jako profesor retoryki i filozofii, a w ostatnim roku także jako prefekt w szkołach pijarskich w Chełmie. W r. szk. 1771/72 przebywał ponownie w Warszawie, uczył retoryki i filozofii w Collegium Nobilium i pisał pracę Historia Domus Varsaviensis Scholarum Piarum. W r. 1772 zadebiutował jako poeta tłumaczeniem panegiryku A. M. Duriniego „Illustrissimae atquae excellentissimae […] Catharinae de Potociis Kossacosciae odem hanc in solenni eius nominis die […] anno 1772”, opublikowanym w druku ulotnym, wraz z adresowaną do Duriniego odą S-a (w łacińskiej i polskiej wersji), na którą odpowiedział Durini – w tymże druku – odą i dwoma epigramatami.

Od jesieni 1772 S. pracował w Międzyrzeczu Koreckim jako profesor filozofii i prefekt szkół, a od r. 1774/5 – profesor filozofii i rektor szkół i konwiktu. Opracował i wydał podręcznik Geometria czyli nauka o ziemiomiernictwie ku snadniejszemu wyższej matematyki poznaniu służąca (W. 1774, Wyd. 2. 1776). Zawarł w nim m. in. nowy w polskiej literaturze matematycznej dział geometrii o krzywych stożkowych, a także o innych krzywych, nazwanych polskimi terminami, z których niektóre przetrwały do dzisiaj. Cechą obu podręczników matematycznych S-a było przestrzeganie ścisłości, m.in. «rozgraniczenie takich pojęć jak aksjomat, temat, twierdzenie, wniosek», oba miały też duże znaczenie w tworzeniu polskiej terminologii tej dyscypliny naukowej (Z. Pawlikowska-Brożek). Z okresu międzyrzeckiego pochodzą też dalsze próby działalności literackiej pisarza – wiersze pisane «od szkół międzyrzeckich» na uczczenie imienin ich dobroczyńców. Tu należą trzy wiersze do Adama Kazimierza Czartoryskiego, składane mu w l. 1774–6, z których pierwszy ukazał się w druku ulotnym (Jaśnie Oświeconemu Książęciu JMci Adamowi […] Czartoryskiemu…), a dalsze w „Zabawach Przyjemnych i Pożytecznych” (1775 t. 11 cz. 1 s. 49–56 i 1776 t. 13 cz. 1 s. 17–20) – rozwlekłe panegiryki sławiące adresata jako «nauk opiekuna» i «stróża» oraz «mądrości wzór», poprawne w dość prostej formie, lecz nie zdradzające talentu poetyckiego, jak też nie datowany, zachowany w druku ulotnym, Wiersz Jaśnie Oświeconej Księżnie Lubomirskiej, Wojewodzinie Krakowskiej, w dzień uroczysty Jej imienin od Collegium Międzyrzeckiego. Nieco odmienny charakter ma ostatni ze znanych wierszy S-a, przekład „Pieśni VII” Konarskiego („Na dzień ślubny Adama Książęcia […] Czartoryskiego […] z Elżbietą hrabianką z Flemingów”), przygotowany do edycji „Wierszy wszystkich S. Konarskiego z łaciny na polski przełożonych”, zrealizowanej w r. 1778, której S. już nie doczekał. Zmarł nagle 20 III 1777 w Międzyrzeczu Koreckim. Pozostawił po sobie opinię człowieka uczonego, «dobrego gustu», «najlepszego zakonnika», «męża prawego, rozważnego, od wszystkich kochanego».

 

Estreicher; Enc. Org.; – Bielski, Vita et scripta, s. 156–7; Horanýi, Scriptores, II 678; Aleksandrowska E., „Zabawy Przyjemne i Pożyteczne” 1770–1777. Monografia bibliograficzna, Wr. 1959; Graciotti S., Nuncjusz Durini i życie literackie w Polsce stanisławowskiej, w: Od renesansu do oświecenia, W. 1991 II; Historia nauki polskiej. Pod red. B. Suchodolskiego, Wr. 1970–74 II, IV; Pawlikowska-Brożek Z., Wkład pijarów do matematycznej literatury podręcznikowej, w: Wkład pijarów do nauki i kultury w Polsce XVII–XVIII w., Pod red. I. Stasiewicz-Jasiukowej, W. 1993; – Historia Domus Warsaviensis Scholarum Piarum, Wyd. i oprac. L. Chmaj. Wr. 1959; Raporty generalnych wizytatorów z r. 1774. Wyd. T. Wierzbowski, W. 1906, Komisja Edukacji Narodowej i jej szkoły w Koronie, Z. 24; – Arch. Pijarów w Kr.: Matricula Provinciae Polonae Scholarum Piarium nr 356 (odpis ks. A. Pitali).

Elżbieta Aleksandrowska

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.