INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Mikołaj Suchocki  

 
 
1807 - przed 8.12.1829
Biogram został opublikowany w latach 2007-2008 w XLV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Suchocki Mikołaj (1807–1829), członek związku «Czarni Bracia», zesłaniec.

Ur. w pow. rosieńskim na Żmudzi, pochodził z rodziny szlacheckiej; miał dwóch braci i siostrę.

Od r. 1817 uczył się S. w gimnazjum w Krożach (pow. rosieński); miał opinię dobrego ucznia. Jesienią 1823 jako uczeń piątej klasy przystąpił do tajnego kilkuosobowego związku uczniowskiego «Czarni Bracia», założonego przez starszych kolegów gimnazjalnych, Cypriana Janczewskiego i Jana Witkiewicza. Głównym celem związku było przyjście z pomocą aresztowanym w Wilnie filomatom i filaretom, zwłaszcza uwięzionemu 18 XI 1823 nauczycielowi krożskiego gimnazjum Janowi Sobolewskiemu. Na przełomie listopada i grudnia t.r. wraz z innymi «Czarnymi Braćmi» rozklejał S. na murach Kroż patriotyczne wiersze oraz odezwy wzywające do przywrócenia utraconej wolności i niepodległości. Materiały te wysłane do innych gimnazjalistów omyłkowo trafiły do kierownika gimnazjum w Krożach Ignacego Dowiatta, który złożył o tym raport rektorowi Uniw. Wil. Józefowi Twardowskiemu. Senator Nikołaj Nowosilcow, o którego oparła się sprawa tajnego związku wśród uczniów gimnazjalnych, wysłał do Kroż specjalną komisję śledczą pod przewodnictwem L. Bajkowa. Dn. 14 XII był S. wraz z innymi gimnazjalistami przesłuchiwany. Po krótkim śledztwie, 17 XII, został przewieziony wraz z Wiktorem Iwaszkiewiczem na dalsze przesłuchania do Wilna i osadzony w celi przy kościele Misjonarzy. Oskarżono go o niepoinformowanie zwierzchników szkolnych o istnieniu tajnego związku i propagowanie «podburzających listów». Sprawie «Czarnych Braci» z krożskiego gimnazjum władze nadały szeroki rozgłos, a dochodzenie rozciągnęły na cały pow. rosieński. W styczniu 1824 stanął S. przed sądem wojskowym, któremu przewodniczył gen. G. Rosen; po półtoramiesięcznym procesie, 28 II t.r. Janczewskiego i Witkiewicza skazano na śmierć, a pozostałych, w tym S-ego – na dożywotnie ciężkie roboty i zesłanie w głąb Rosji. W. ks. Konstanty złagodził jednak wyrok, zamieniając Janczewskiemu karę śmierci na dziesięć lat robót fortecznych w kajdanach, a następnie na wcielenie do Korpusu Orenburskiego; Witkiewicz wraz z S-m, Iwaszkiewiczem i Alojzym Pieślakiem zostali skazani na odbywanie służby wojskowej w Specjalnym Korpusie Orenburskim; wszystkich pozbawiono szlachectwa i prawa do awansu oraz obciążono kosztami sądowymi. S-ego wywieziono z Wilna 8 III przed północą w drugiej turze skazańców (pierwszą turę wywózki uczniów krożskich uwiecznił Adam Mickiewicz w III części „Dziadów” w opowieści Sobolewskiego, ich nauczyciela).

Kilkumiesięczną drogę przez Mińsk Lit., Moskwę i Kazań skazańcy odbywali zakuci w kajdany, częściowo pieszo, częściowo kibitkami. Do Orenburga przybyli 1 V 1824; S-ego wcielono do najdalej wysuniętego na północ baonu liniowego w twierdzy Zwierinogołowskoje (gub. tobolska). W r. 1829, po pięciu latach, odmówiono mu awansu na stopień podoficera. S. zastrzelił się przed 8 XII 1829 w Zwierinogołowskoje. Nie wiadomo, co było przyczyną samobójstwa, jedni mówili o przypadku, inni wiązali to z odmową awansu i warunkami służby «nie do zniesienia» (W. Safonow). Wg Tomasza Zana powodem była «intryga miłosna z córką komendanta, która jakoby od niego poroniła» (list z 29 XII t.r.).

 

Śliwowska, Zesłańcy; – Borowczyk J., Rekonstrukcja procesu filomatów i filaretów 1823–1824. Historia śledztwa przeciw uczestnikom konspiracji studenckich i młodzieżowych w Wilnie oraz w Wileńskim Okręgu Naukowym, P. 2003; Brensztejn M., „Bracia Czarni”. Kartka z przeszłości Litwy, „Bibl. Warsz.” 1906 t. 2 s. 555; tenże, Filomata w Krożach (Jan Sobolewski) 1821–1823, w: Księga pamiątkowa ku uczczeniu 350 rocznicy założenia i wskrzeszenia Uniwersytetu Wileńskiego, Wil. 1929; Jewsiewicki W., „Batyr”. O Janie Witkiewiczu 1808–1839, W. 1983; tenże, Stowarzyszenie „Czarnych Braci” w Krożach na Litwie i kazachstańskie losy ich członków, w: Polacy w Kazachstanie. Historia i współczesność, Red. S. Ciesielski, A. Kuczyński, Wr. 1996 s. 91–6; Mościcki H., Wilno i Warszawa w „Dziadach” Mickiewicza. Tło historyczne trzeciej części „Dziadów”, W. 1999; – Arch. Filomatów. Listy, I (błędna data śmierci S-ego: 1827); Archiwum Filomatów. Na zesłaniu, Red. C. Zgorzelski, Wr. 1973 I 175; Kašnirev S., Delo o vozmutitelnych stichach v m. Krožach 1823 g., w: tenże, Pamiatniki novoj russkoj istorii, Pet. 1872 II (streszczenie mater. Kom. Śledczej); Pieślak A., Zapiski…, Oprac. M. V. Losijevskij, „Istoričeskij vestnik” T. 13: 1889 s. 576–94; Safonov V., Doroga na prostor, Moskva 1974 s. 492; Zan T., Z wygnania. Dziennik z lat 1824–1832, Wyd. M. Dunajówna, Wil. 1929 (tekst odbiega od rkp., skróty niezaznaczone); – Lietuvos valstybės istorijos archyvas w Wil.: F. 779 op. 1 vol. 1 k. 195 (zeznanie S-ego z 14 XII 1823); – Informacje Barbary Jędrychowskiej na podstawie mater. Lietuvos valstybės istorijos archyvas w Wil.: F. 567 op. 2 vol. 1223 k. 60–60v, 78–9, 82.

Wiktoria Śliwowska

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.