INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Napoleon (Aleksander) Bolman  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bolman Napoleon, prof. mechaniki, prawdopodobnie syn znanego na Litwie ogrodnika, uczęszczał w Wilnie do gimnazjum i na uniwersytet, który ukończył w r. 1816/7, uzyskując stopień kandydata filozofji. Poświęcił się następnie pracy pedagogicznej jako nauczyciel arytmetyki, geometrji i fizyki. Od 1819 uczył w Klewaniu, od sierpnia 1830 w klasach niższych w gimnazjum w Żytomierzu. Nauczycielem był utalentowanym. Napisał kilka podręczników bardzo dobrych – za »elementarne« uznanych. Natomiast jako wychowawca młodzieży nie cieszył się dobrą opinją. Karjerę urzędniczą zapewnił sobie B. przez »wiernopoddańczą« uległość, którą posunął tak daleko, że wobec władz zmienił swoje chrzestne imię Napoleon na Aleksander i pod niem figurował we wszystkich aktach. W r. 1840 został przeniesiony za Dniepr, a następnie otrzymał nominację na profesora mechaniki w wyższej szkole rolniczej w Horkach (gub. mohilewska), urządzonej na wzór akademji rolniczej w Pruszkowie. B., osiadłszy w Horkach, »o nauczycielstwie swojem niebardzo myślał«, natomiast poświęcił się różnym projektom i spekulacjom przemysłowym, które pogrążyły go w długi. W tym czasie nabył dużą parową cegielnię, w której począł przeprowadzać próby ulepszonej produkcji cegły. Rezultatem tego był wynalazek »pieców nieustannie działających do wypalania cegły, dachówki, kafli, ozdób architektonicznych, naczyń glinianych i wapna z urządzeniem nad takowemi suszarń«. Z wynalazkiem tym jeździł B. do Petersburga już w r. 1849, opatentował go jednak dopiero 27 X 1853 na obszarze cesarstwa, a 26 VIII 1856 w Królestwie Kongresowem z ważnością do 27 X 1863. W uznaniu zasług tak na polu szkolnictwa, jak przedewszystkiem w dziedzinie przemysłowej, został mianowany radcą stanu. Na tem skończyła się karjera B-a tak naukowa jak i urzędnicza, mimo, że był człowiekiem wedle sądu współczesnych naprawdę zdolnym i rzutkim.

 

Puzynina G., W Wilnie i dworach litewskich, Wil. b. r., 16; Bobrowski T., Pamiętniki, Lw. 1900, I 102, 106; Dziennik praw Królestwa Polskiego, t. 50, W. 1857, 33; B. Czart., Archiwum Kuratorji Wileńskiej, 290.    

Juljan Nieć

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Maksymilian Gierymski

1846-10-09 - 1874-09-16
malarz
 
 
 

Kazimierz Wojniakowski

1771 lub 1772 - 20.01 lub 20.12.1812
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.