INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Otto Hedemann  

 
 
1887-04-29 - 1937-05-16
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Hedemann Otto (1887–1937), nauczyciel, historyk. Ur. 29 IV w Mińszczyźnie w pow. rzeczyckim, syn Duńczyka, Magnusa Jana, inżyniera zatrudnionego przy melioracji Polesia; matce, Jadwidze z Andrzejewskich, zawdzięczał spolszczenie. Gimnazjum ukończył w Homlu. Nie ukończywszy studiów na Wydz. Historyczno-Filologicznym Uniw. Kijowskiego, relegowany za udział w ruchu rewolucyjnym, wrócił do gospodarki rolnej w majątku ojca. Od r. 1922 zaczął pracę w szkole powszechnej w Brasławiu, dając wyraz zainteresowaniom naukowym przez zbieranie materiałów do dziejów tej szkoły. W r. 1928 uzyskał urlop dla napisania Historii pow. brasławskiego, która ukazała się w r. 1930. Następnie zabrał się do dziejów sąsiedniego pow. dziśnieńskiego. Nieuleczalnie chory, opierając byt o zasiłek Funduszu Kultury Narodowej, przeniósł się na stałe do Wilna, lato spędzał pod Brasławiem z walizkami wypożyczanych z archiwów materiałów. Wynikiem tej pracy były dwie następne książki w r. 1934: Dawne puszcze i wody (dorzecza Dzisny), oraz Dzisna i Druja, stanowiące monografie ważnych ośrodków handlowych nad Dźwiną. W r. 1935/6 ukazały się trzy mniejsze prace dotyczące Podźwinia, z regionem tym wiązała się też książka o szkołach pijarskich w Łużkach (1937). Przynajmniej od r. 1935 zaczął badania nad historią Puszczy Białowieskiej, dzięki poparciu Dyrekcji Lasów Państwowych. Śmierć 16 V 1937 r. przerwała pracę na pierwszym rozdziale, ale dalszy ciąg częściowo ocalał w postaci artykułów publikowanych w „Echach Leśnych” oraz w uporządkowanych wzorowo notatach. Opracowanie ich powierzono W. Hartmannowi, tak że przedrozbiorowe dzieje Puszczy ukazały się w r. 1939. W rękopisie pozostała praca o korpusie kadetów w Nieświeżu. H. samouk pracował niestrudzenie w archiwach, stając się typem historyka-regionalisty. Korzystał ze wskazówek historyków, doskonalił swą metodę naukową w miarę postępu badań. Dał dosadny obraz gospodarki feudalnej w Brasławszczyźnie, określił rolę Podźwinia nie tylko w granicach Rzpltej szlacheckiej, ale i w ekonomice międzynarodowej XVI–XVIII w.

 

Portret: w przedmowie W. Hartmanna do Puszczy Białowieskiej; – Herbst S., „Ziemia” 1937; Mienicki R., „Ateneum Wil.” T. 12: 1937 s. 700–5; – Wspomnienia E. Łopacińskiego, S. Rosiaka i autora artykułu.

Stanisław Herbst

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Antoni Różycki

1885-05-31 - 1967-02-05
aktor teatralny
 

Zofia Sokolnicka

1878-05-15 - 1927-02-27
działaczka społeczna
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.