INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Paweł Alojzy Stanisław Matuszyński      ksiądz Paweł Matuszyński jako tłumacz książki księdza d'Herouville "O naśladowaniu Najświętszéj Maryi Panny" (Rzeszów 1868) - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - plik z POLONA.pl

Paweł Alojzy Stanisław Matuszyński  

 
 
Biogram został opublikowany w 1975 r. w XX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.


 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Matuszyński Paweł Alojzy Stanisław, krypt. Ks. P. Al. St. M. (1832–1881), ksiądz, działacz oświatowy. Ur. 2 I w Pruchnej na Śląsku Cieszyńskim, był synem chłopa. Uczęszczał do gimnazjum katolickiego w Cieszynie, a następnie kształcił się w Seminarium Duchownym w Ołomuńcu (święcenia 26 VII 1857). Jako wikary pracował w Strumieniu (do r. 1858), w Brennej (do r. 1860) i Karwinie (do r. 1866), a następnie był proboszczem w Jasienicy, zaś od r. 1873 w Łąkach koło Cieszyna. W r. 1879 mianowano go dodatkowo administratorem w Stonawie. W Łąkach w r. 1873 witano M-ego już jako znanego działacza pieśnią specjalnie ułożoną i ogłoszoną drukiem. M. dał się poznać jako działacz oświatowy i pisarz. Poznańską „Oświatę” prenumerował w 30 egzemplarzach i bezpłatnie kolportował wśród nauczycielstwa na Śląsku Cieszyńskim. W parafiach, gdzie pracował, zakładał biblioteki, do których książki nabywał z własnych funduszów. Po przybyciu do Łąk powołał tu do życia Czytelnię, przeznaczając dla niej z własnej biblioteki kilkaset dziełek ludowych, które następnie uzupełnił jeszcze darem złożonym z kilkudziesięciu książek nadesłanych mu przez ks. Franciszka Bażyńskiego. M. należał do założycieli takich towarzystw polskich na Śląsku Cieszyńskim, jak Tow. Naukowej Pomocy dla Księstwa Cieszyńskiego (założone w r. 1872) i «Dziedzictwo błog. Jana Sarkandra dla Ludu Polskiego na Śląsku» (założone w r. 1873); wchodził do ich zarządów (w pierwszym zarządzie «Dziedzictwa» był wiceprezesem). Był także członkiem Tow. Rolniczego w Cieszynie i Tow. Oszczędności i Zaliczek tamże.
Jako pisarz współpracował M. z „Gwiazdką Cieszyńską”, „Oświatą” i „Zwiastunem Górnośląskim”. W „Gwiazdce” ogłosił m. in. artykuły Język polski w seminarium ołomunieckim (1854) oraz Świątobliwa rodzina Odrowążów wsławiona na Śląsku i w Polsce (1861), w „Oświacie” (1865/6 nr 5, 10, 1867 nr 1, 2) cykl artykułów o rozwoju szkolnictwa na Śląsku Cieszyńskim i o usiłowaniach wprowadzenia do tych szkół języka polskiego, w „Zwiastunie” zaś Listy o Duchu Bożym do górników i wszystkich chrześcijan (1868). Osobno opublikował Historię kościoła orłowskiego wydaną na 600-letnią pamiątkę jego założenia (Praga 1868) i Żywot błog. Jana Sarkandra męczennika (Cieszyn 1874); przełożył z francuskiego dziełko religijno-dewocyjne A. J. d’Hérouville’a „O naśladowaniu Najświętszej Maryi Panny” (Rzeszów 1868). W. Ogrodziński (za „Bibliografią” Londzina) przypisuje mu nadto autorstwo książki O męstwie chrześcijańskim (Cieszyn 1873). M. zmarł 8 IX 1881 w Łąkach, po ataku paraliżu podczas wygłaszanego kazania.

Homola I., Tygodnik Cieszyński i Gwiazdka Cieszyńska, pod redakcją Pawła Stalmacha 1848–1887, Kat.–Kr. 1968; Ogrodziński W., Dzieje piśmiennictwa śląskiego, Kat. 1965 s. 143, 222, 365; Tomanek R., Dorobek półwiekowej działalności oświatowej „Dziedzictwa”, Cieszyn 1924 s. 13, 16, 103; – „Gwiazdka Cieszyńska” 1872 s. 298, 306, 1873 s. 358, 1881 s. 379, 1905 s. 169, 1913 s. 2.
                                                                                                                                                                                                                                        Ludwik Brożek

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.