INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Boksza (Boxa) Paweł (1552–1627), jezuita. Pochodził ze Słucka, filozofji słuchał w Wilnie, poczem wstąpił do nowicjatu w Rzymie, gdzie też odbył 4-letnie studja teologiczne. Po powrocie do kraju był profesorem języka hebrajskiego na Uniw. Wileńskim, a po Skardze od 1584–1587 rektorem Akademji. W czasie swego rektorstwa usilnie zabiegał o podniesienie tak uniwersytetu, jak i złączonych z nim zakładów wychowawczych. Pierwsze uroczyste promocje doktorów, za jego rządów przeprowadzone, są objawem wzrastającego znaczenia Akademji. Po złożeniu tego urzędu przez lat 10 był sekretarzem, a przejściowo zastępcą prowincjała polskiego, rektorem w Brunsberdze i pierwszym przełożonym domu profesów w Wilnie przy kościele św. Kazimierza. Na tem ostatniem stanowisku dokonał wielkiego dzieła, ponieważ wybudował zarówno gmach mieszkalny, jak i wspaniały kościół barokowy św. Kazimierza, poczem wrócił na stanowisko sekretarza prowincjała, wiceprowincjala i wreszcie prowincjała nowej prowincji litewskiej (1608–1615). Na tych stanowiskach rozwijał bardzo szeroką działalność organizacyjną dzięki swoim wybitnym zdolnościom i zaletom. Jemu w znacznym stopniu zawdzięczają prowincje polskie swój świetny rozwój w ostatnich latach XVI i początku XVII w., a więc przedewszystkiem powstanie kilkunastu nowych placówek, wśród nich tak wspaniałych, jak wspomniany wyżej dom profesów; on również przeprowadził trudne dzieło podziału prowincji polskiej na polską i litewską. To ostatnie pociągnięcie okazało się w skutkach mniej korzystne, osłabiło bowiem wewnętrzną tężyznę prowincyj, a przez przyłączenie Mazowsza z Warszawą do prowincji litew., przeforsowane przez B-ę dzięki jego osobistym wpływom, wywołało ogólne oburzenie w Koronie i zarzewie długotrwałych sporów między samymi jezuitami. Jako prowincjał litewski goił rany, zadane przedwczesnym podziałem, po złożeniu zaś urzędu osiadł w wzniesionym przez siebie domu profesów, gdzie umarł 4 IX 1627. Nie mniejsze niż w zakonie miał znaczenie i wpływy w społeczeństwie oraz na dworze króla Zygmunta III.

 

Archiwum Tow. J. Germaniae, t. 160–178; liczne listy z lat 1582–98; Lit. 38; Historiae, 61 Necrologi; Pol. 6–8 Catalogi, 50–1 Historiae; Rostowski, Lituanicarum hist. (wyd. Martinow), Paryż 1877; Załęski, Jezuici; Archiwum Prow. Małopol. rkp. 266: Poszakowski, Viri illustres Prov. Lit., p. 78.            

Stanisław Bednarski T. J.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.