INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Działyński Paweł, dyplomata z końca XVI w. Był synem Pawła, kasztelana dobrzyńskiego, właściciela Działynia, i Krystyny Kostczanki. Nader szczupłe dane biograficzne przechowały się o nim. Wiemy, że po ojcu był starostą bobrowickim, że był dworzaninem i sekretarzem król. Wsławił się głośną legacją do Stanów Holenderskich i Anglii w r. 1597. Polityka zagraniczna Zygmunta III sterowała już pod hasłem przyjaźni z Habsburgami. Ponieważ zaś pomiędzy Anglią i Niderlandami, a Hiszpanią i Hanzą panowała otwarta wojna handlowa, przeto D-go wysłał Zygmunt III niby to w celach pojednania państw morskich z Filipem II. W istocie rzeczy D. stanąwszy w Hadze wezwał Holendrów do posłuszeństwa koronie hiszpańskiej i zagroził, że w przeciwnym wypadku Niderlandy zostaną wygłodzone, gdyż Polska zakaże od siebie dowozu żywności. Oczywiście nic nie zyskawszy D. ruszył na dwór Elżbiety angielskiej. W Anglii zabłysnął polotem i ogładą oraz piękną, męską postawą. Ponieważ zaś głosił, że misja jego polega na zapośredniczeniu pokoju z Hiszpanią, został 26 VII 1597 przyjęty przez królowę w Greenwich na uroczystej audiencji publicznej. Tu przemówił ozdobną łaciną, wyniośle i głosem podniesionym przedstawiając Elżbiecie skargi kupców Prus Królewskich na konfiskatę okrętów i towarów podążających do Hiszpanii, pomniejszenie starodawnych wolności dla kupców polskich w Anglii itd. Domagał się gwałtownie wolności żeglugi na Zachód, odszkodowania i groził odwetem. Elżbieta w namiętnej odpowiedzi skarciła gwałtownie D-go, rzucając również obraźliwe słowa pod adresem Zygmunta III.

Mimo tego głośnego w całej ówczesnej Europie incydentu Anglicy przystąpili do szczegółowych rozmów z posłem i wyznaczyli do pertraktacji znanego z kilku misji do Polski dyplomatę, Krzysztofa Perkinsa oraz Roberta Beale. Rozmowy toczyły się z D-im oraz jego doradcą w sprawach gdańskich Jerzym Lisemanem. D. usłyszał wówczas skargi na traktowanie kupców angielskich w Polsce i równocześnie zapewnienie, że Elżbieta pragnie zapewnić kupcom polskim wolność handlową w Anglii, ale nie może tego uczynić dla członków Hanzy. Również z odmową spotkały się żądania polskie wolności handlu z Hiszpanią, gdyż okazało się, że Gdańszczanie wozili tam zboże i sprzęt wojenny i w ten sposób pomagali Hiszpanii w wojnie z Anglią. Ostateczna odpowiedź tajnej rady królewskiej, wręczona D-mu na piśmie jeszcze 13VIII, wypadła pojednawczo. Poselstwo to nabrało wielkiego rozgłosu. Łacińska relacja pt. »Mercurius Sarmaticus ex Belgo et Anglia« krążyła po Polsce w odpisach. Omówił też misję D-go wybitny współczesny historyk Jakub August de Thou i tym jeszcze bardziej nadał jej rozgłosu.

Dalsze losy D-go nie są znane. W późniejszych wiekach taką zachowano o nim pamięć, że gdy Stanisław August zdobił zamek warszawski popiersiami 20 najznakomitszych Polaków, do tej elity wciągnął również D-go.

 

Boniecki; Niesiecki; Borowy W., Z historii dyplomacji polsko-angielskiej w końcu XVI wieku, »Przegląd Współczesny« 1939, t. 69, s. 318–22 (tam obfita literatura angielsko-polska i źródła archiwalne); B. Czart. rkpsy 347 i 350; Piasecki, Kronika 179.

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
    Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.