INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Paweł Letocha      Paweł Letocha, wizerunek na podstawie fotografii.

Paweł Letocha  

 
 
1834-01-17 - 1911-02-05
Biogram został opublikowany w 1972 r. w XVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Letocha Paweł (1834–1911), prawnik, poseł do sejmu pruskiego i działacz górnośląski. Ur. 17 I w Radzionkowie, był synem rzeźnika Antoniego, i Marianny z Włodarczyków. Po ukończeniu szkoły ludowej w Radzionkowie i gimnazjum w Gliwicach odbył studia prawnicze we Wrocławiu (1854–6) i w Berlinie (1856–7). W sądownictwie pracował kolejno jako auskultator we Wrocławiu, Głubczycach i ponownie we Wrocławiu, oraz jako referendarz w Gnieźnie i Bydgoszczy (1857–62). W r. 1865 został sędzią i działał w Berlinie, Beeskow (koło Frankfurtu nad Odrą), Storkow (w Marchii), wreszcie, z tytułem radcy sądowego, w Berlinie, gdzie odtąd przebywał.

Choć mieszkał przeważnie poza Górnym Śląskiem, z terenem tym związana była jego kariera polityczna. W sejmie pruskim reprezentował jako poseł katolickiej partii Centrum okręgi: bytomski (1882–5 i 1898–1903) i strzelecki (1885–1898), a w Reichstagu – okręg katowicko-zabrski (1884–1903). W latach po kulturkampfie L. należał do nielicznych posłów centrowych, broniących postulatów robotniczych i praw ludności polskiej. Występował przeciwko pogardliwemu traktowaniu górnośląskich robotników, domagał się podwyższenia płac i poprawy opieki nad zdrowiem pracujących, napisał też broszurkę Nauka o zabezpieczeniach społecznych (Bytom–Rozbark 1887). Stanowisko to wywołało niechęć przemysłowców i kierownictwa śląskiego Centrum. W r. 1885 przeniesiono go do okręgu rolniczego, a w 1890, wobec wrogiej mu agitacji, chciał wycofać swoją kandydaturę.

Deklarował się jako przedstawiciel polskich Górnoślązaków, choć przede wszystkim bronił praw językowych. Niechętny był politycznemu ruchowi polskiemu i wyborowi posłów, którzy weszliby do Koła Polskiego, oraz krytykował radykalną prasę polską. Niemniej jednak już w latach osiemdziesiątych nawiązał kontakty z prasą polską, a od r. 1890 wszystkie pisma polskie popierały go w starciach z konserwatywnymi przywódcami śląskiego Centrum. W r. 1885 planował utworzenie górnośląskiej partii ludowej, ale w 1893 wypowiedział się przeciw podobnym projektom. Tymczasem właśnie wówczas najostrzej wystąpił konflikt między nim a oficjalnym Centrum na Śląsku. W czasie debaty nad projektem reformy wojskowej w parlamencie głosował przeciw kompromisowemu projektowi K. Huenego, mającemu ratować projekt rządowy, a popieranemu przez śląskie Centrum. Początkowo zmuszono L-ę do wycofania kandydatury w nowych wyborach, ale był zbyt popularny wśród ludności polskiej, aby partia katolicka mogła zrezygnować z jego osoby. W r. 1898 wrócił nawet do «swojego okręgu» bytomskiego. On też kandydował w r. 1903 dla przeciwstawienia się wyborowi W. Korfantego, co zakończyło się porażką. W t. r. nie został także wybrany do sejmu. Po r. 1903 wycofał się z życia politycznego. Zmarł w Koziejszyi 5 II 1911, pochowany został w Radzionkowie.

 

Dzieje Zjednoczenia Zawodowego Polskiego, 1889–1939, [b. m.] 1939 (na s. 147 fot.); Pater M., Centrum a ruch polski w latach 1879–1893, (w druku); tenże, Ruch polski na Górnym Śląsku 1879–1893, Wr. 1969; Piernikarczyk J., Historia górnictwa i hutnictwa na Górnym Śląsku, Kat. 1933 II (po s. 424 fot.); Szramek E., Ksiądz Aleksander Skowroński, „Roczniki Tow. Przyj. Nauk na Śląsku” (Kat.) T. 5: 1936 s. 28–9; Tobiasz M., Na froncie walki narodowej w Opolskiem, Bronisław Koraszewski, Kat. 1938; Wyniki wyborów parlamentarnych na Śląsku, w: Studia i Mater. z Dziej. Śląska, Wr.–W.–Kr. 1966 VII 125, 129, 365; – Stenographische Berichte des Landtags; Stenographische Berichte des Reichstags; – „Katolik” 1911 nr 17; – Arch. Uniw. Wrocł.: Allg. Studenten-Register, Juristische Fakultät, vol. XIV; Materiały w Instytucie Śląskim w Kat.

Adam Galos

 

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.