INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Paweł Modzelewski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1976 r. w XXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Modzelewski (Mazur, Modzelowski) Paweł (zm. 1642), właściciel przedsiębiorstwa przewozowego i kupiec w Poznaniu. Pochodził z drobnej szlachty w pow. ciechanowskim. W r. 1600 osiadł w Poznaniu, gdzie jako furman uzyskał obywatelstwo miasta. Trudnił się początkowo tylko furmaństwem, przewożąc towary na zlecenie kupców. Wkrótce rozbudował przedsiębiorstwo transportowe, zatrudniając woźniców i pełnomocników nawet w miastach małopolskich. Brał udział w wielu dużych transakcjach, przerastając ruchliwością i zamożnością innych furmanów. Dochodowe i dobrze prosperujące przewoźnictwo umożliwiło M-emu prowadzenie na własny rachunek działalności handlowej na większą skalę. Należał do największych w Poznaniu dostawców wołów na Zachód, prowadził handel hurtowy skórami, wełną, tranem, woskiem i artykułami jedwabnymi. Importował kupowaną w Lipsku bawełnę. Odwiedzał często jarmarki w Lublinie, Jarosławiu i Lwowie, żywe kontakty handlowe utrzymywał z Frankfurtem nad Menem i Lipskiem. Uprawiał również handel detaliczny, dzierżawiąc budę śledziową w rynku. Wbrew ówczesnym zasadom handlował w spółkach z Żydami-kupcami poznańskimi. Miał dwa domy w Poznaniu. Zgromadził znaczne kapitały, które zaangażowane były nie tylko w prowadzenie przedsiębiorstwa przewozowego i transakcje towarowe, ale i w handel, i najem nieruchomości (szczególnie w l. 1609–30) oraz w zarobkowe udzielanie kredytu. Dłużnikami M-ego byli nie tylko kupcy i mieszczanie poznańscy, znaczne sumy pożyczał kupcom z miast Małopolski oraz szlachcie. M. nie sprawował żadnych funkcji we władzach miejskich i organizacjach kupieckich. Zmarł wiosną 1642 r. w Poznaniu. Dn. 1 VI t. r. wniesiono do akt miejskich jego testament. Gotówki zostawił 1 100 złp., przeznaczając ją w całości na koszty pogrzebu. Resztę majątku stanowiły wierzytelności, w sumie 11 408 złp., które mieli ściągnąć egzekutorzy testamentu. Z tego 6 300 przeznaczył M. na kościoły (niemal wszystkie poznańskie, głównie na Św. Marcina, gdzie kazał się pochować) i klasztory, 1 000 złp. «powinnym od brata i siostry rodzonych», 800 złp. «dla miasta na potrzeby Rzeczypospolitej».

Ożeniony był z Urszulą, występującą z mężem wspólnie w licznych transakcjach nieruchomościami; dzieci nie mieli.

 

Grycz M., Handel Poznania 1550–1655, P. 1964 s. 144, 149; Koczy L., Studia nad dziejami gospodarczymi Żydów poznańskich przed połową wieku XVII, „Kron. m. P.” R. 13: 1935 s. 62, 176, 184, 208; Wolański M., Związki handlowe Śląska z Rzecząpospolitą w XVII wieku, Wr. 1961 s. 71; – Liber chamorum, I 344; – AGAD: Metryka Kor. t. nr 171 k. 128v.; Arch. Państw. w P.: Akta miasta Poznania, I 273 f. 95 (przyjęcie M-ego do prawa miejskiego), I 634 f. 33–38 (testament M-ego); Grycz M., Paweł Modzelewski, (mszp. dla Wielkopolskiego Słownika Biograficznego).

Ewa Borkowska-Bagieńska

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.