INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Paweł Wojciech Byczewski (Byczek)  

 
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Byczewski (Byczek) Paweł Wojciech (ur. 1790). Urodzony we wsi Rosku w Ks. Poznańskim. W młodym wieku wstąpił do wojska Ks. Warsz., gdzie dosłużył się stopnia porucznika. W r. 1816 przeniesiony został do Komisji rządowej wojny. Po opuszczeniu wojska spełniał od r. 1832 obowiązki urzędnika w rządowej Komisji przychodów i skarbu. Po przejściu w r. 1843 na emeryturę oddał się studiom Pisma św., które z wielkim zamiłowaniem do końca życia uprawiał. Stwierdzając w nowoczesnych przekładach wiele niedokładności i nieścisłości, postanowił nauczyć się języka hebrajskiego, i greckiego, aby dać przekład Pisma św. z tekstów oryginalnych. Istotnie przełożył w niedługim czasie cały Stary Testament z hebrajskiego, a potem Nowy Testament z greckiego (rękopisy znajdują się w bibliotece kolegium ewangelicko-reformowanego), posługując się przy tym w niemałej mierze przekładami nowoczesnymi. Drukiem ogłosił jedynie »Psalmy Dawida, przełożone dosłownie z osnowy języka hebrajskiego na język polski« (W. 1854). Przekład ten jest zbyt dosłowny: tłumaczowi nie chodziło o jasne ujęcie myśli tekstu oryginalnego i przedstawienie jej w polskiej szacie, ale raczej o dosłowne przełożenie każdego wyrazu, z zachowaniem nawet szyku słów w zdaniu.

Ks. Józef Archutowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Leopold Kronenberg

1812-03-24 - 1878-04-05
bankier
 

Albin Dunajewski h. Sas

1817-03-01 - 1894-06-19
biskup krakowski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Stanisław Karski

1838-02-12 - 1890-08-25
działacz polityczny
 

Bogusław Horodyński

1802 - 1866-11-30
spiskowiec
 

Cyprian Godebski

1835-10-30 - 1909-11-25
rzeźbiarz
 

Józef Głębocki

1856-03-19 - 1903-11-28
poseł na sejm pruski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.