INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Paweł Wojciech Byczewski (Byczek)      Paweł Byczewski, wizerunek na podstawie akwaforty Kajetana Wincentego Kielisińskiego z II ćw. XIX w.

Paweł Wojciech Byczewski (Byczek)  

 
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Byczewski (Byczek) Paweł Wojciech (ur. 1790). Urodzony we wsi Rosku w Ks. Poznańskim. W młodym wieku wstąpił do wojska Ks. Warsz., gdzie dosłużył się stopnia porucznika. W r. 1816 przeniesiony został do Komisji rządowej wojny. Po opuszczeniu wojska spełniał od r. 1832 obowiązki urzędnika w rządowej Komisji przychodów i skarbu. Po przejściu w r. 1843 na emeryturę oddał się studiom Pisma św., które z wielkim zamiłowaniem do końca życia uprawiał. Stwierdzając w nowoczesnych przekładach wiele niedokładności i nieścisłości, postanowił nauczyć się języka hebrajskiego, i greckiego, aby dać przekład Pisma św. z tekstów oryginalnych. Istotnie przełożył w niedługim czasie cały Stary Testament z hebrajskiego, a potem Nowy Testament z greckiego (rękopisy znajdują się w bibliotece kolegium ewangelicko-reformowanego), posługując się przy tym w niemałej mierze przekładami nowoczesnymi. Drukiem ogłosił jedynie »Psalmy Dawida, przełożone dosłownie z osnowy języka hebrajskiego na język polski« (W. 1854). Przekład ten jest zbyt dosłowny: tłumaczowi nie chodziło o jasne ujęcie myśli tekstu oryginalnego i przedstawienie jej w polskiej szacie, ale raczej o dosłowne przełożenie każdego wyrazu, z zachowaniem nawet szyku słów w zdaniu.

Ks. Józef Archutowski

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.