INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Paweł z Bojańczyc  

 
 
brak danych - 1453-03-18
Biogram został opublikowany w 1980 r. w XXV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Paweł z Bojańczyc (zm. 1453), biskup kamieniecki. Był synem Mikołaja z Bojańczyc, wsi w ziemi krakowskiej. Wg Długosza pochodził z niskiego rodu, ale nie można wykluczyć, że z rodziny sołtysiej, a nawet spośród szlachty zagrodowej, w której posiadaniu były Bojańczyce. Zapewne studiował na Uniw. Krak. Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że jest identyczny z Pawłem, synem Mikołaja, precentorem w katedrze krakowskiej, który w r. 1400 wpisał się na studia w odnowionej uczelni. Potwierdzone jest, że P. przyjął święcenia w diecezji krakowskiej. Za Władysławem Abrahamem należy przyjąć hipotezę, że zawdzięczał swoją karierę Mikołajowi Gorzkowskiemu, kanonikowi i oficjałowi krakowskiemu; w r. 1408, po objęciu przez Mikołaja Gorzkowskiego biskupstwa wileńskiego, P. przeniósł się do Wilna. Przed listopadem 1427 miał już kanonię w katedrze wileńskiej, należącą do patronatu króla i w. księcia litewskiego, był też proboszczem szpitala Św. Ducha w Wilnie. Jako kapelan Witolda prezentowany był przezeń na biskupstwo w Kamieńcu Podolskim, wakujące po śmierci Zbigniewa z Łapanowa. Witold w liście do papieża Marcina V z 28 XI 1427 gorąco polecał swojego kandydata. Na przełomie 1427/8 r. P. posłował do Rzymu, aby załatwić w kurii powierzone mu przez Witolda sprawy (m. in. unieważnienie małżeństwa Jana, woj. i star. wileńskiego), jak również osobiście dopilnować swojej nominacji. Dn. 25 VI 1428 papież zaakceptował prośbę króla Władysława Jagiełły i w. księcia Witolda i zezwolił P-łowi, aby po konsekracji na biskupa kamienieckiego – z powodu niskich dochodów biskupstwa – zatrzymał dotychczas posiadaną kanonię wileńską oraz probostwo szpitala Św. Ducha w Wilnie.

Objęcie biskupstwa kamienieckiego włączyło P-ła w nurt istotnych dla Korony spraw. Po śmierci Witolda 27 X 1430 – wg relacji Długosza – z inicjatywy i przy udziale P-ła panowie koronni dokonali zajęcia zamku w Kamieńcu i innych grodach podolskich. Dn. 14 III 1431 świadkował na nadaniu królewskim dla klasztoru mogilskiego. Uczestniczył w zjeździe koronacyjnym Władysława III (25 VII 1434), gdzie wraz z innymi dostojnikami poręczył za małoletniego króla, że po dojściu do pełnoletności potwierdzi przywileje. Z końcem t. r. z polecenia papieża Eugeniusza IV (z 20 X 1434) starał się o porozumienie między Zygmuntem, w. księciem lit., a Świdrygiełłą. W grudniu 1435 brał udział w rokowaniach z Krzyżakami, następnie jako gwarant podpisał akt pokoju zawartego w Brześciu Kujawskim (31 XII) i przywiesił do niego swoją pieczęć. Na uwagę zasługuje jego udział w sierpniu 1440 w synodzie prowincjonalnym we Lwowie, na którym przyjęto statuty Mikołaja Trąby za obowiązujące również w archidiecezji lwowskiej oraz omawiano stosunek do soboru bazylejskiego. W listopadzie t. r. był obecny w Poznaniu, gdy Adam Zbąski razem ze swoimi stronnikami odprzysięgał się herezji husyckiej. Razem z episkopatem archidiecezji lwowskiej brał udział w sejmiku generalnym ziem czerwonoruskich w Mościskach w dn. 21–24 V 1441. Dn. 12 VI t. r. przebywał na dworze króla Władysława III w Budzie, być może jako przedstawiciel tego sejmiku. Pobyt P-ła w otoczeniu króla potwierdzony jest do 19 VII t. r. Następne informacje o nim pochodzą dopiero z końca grudnia 1445, kiedy to procesował się z Żydem lwowskim Schachno o cło mostowe (sprawa ta ciągnęła się do 5 IV 1448). Dn. 25 VI 1447 P. był obecny wśród biskupów koronujących Kazimierza Jagiellończyka na króla polskiego. Ostatni raz potwierdzona jest działalność P-ła 30 I 1449, kiedy to wydał we Lwowie wyrok polubowny w sprawie między arcbpem lwowskim Janem Odrowążem i star. halickim Piotrem Odrowążem o żeglugę na Dniestrze. P. zmarł 18 III 1453 i został pochowany w katedrze kamienieckiej.

 

Hierarchia catholica medii aevi, I 165; Szostkiewicz, Katalog bpów obrządku łac.; – Abraham W., Założenie biskupstwa łacińskiego w Kamieńcu Podolskim, Kr. 1911 s. 28–30; Fijałek J., Kościół rzymsko-katolicki na Litwie, W. 1914; Lewicki A., Powstanie Świdrygiełły, Kr. 1892 s. 73; – Acta capitulorum, II nr 1102; Akta grodz. i ziem., II, V, XIV; Album stud. Univ. Crac., I 4; Cod. epist. Vitoldi, II; Cod. Pol., III nr 208; Cod. Regni Pol. et M. Duc. Lit., IV 133; Długosz, Historia, księga XI–XII; Kod. katedry i diec. wil., I nr 100, 101, 102, 105; Kod. mogilski; Kod. Mpol., IV; Liber cancellariae Stanislai Ciołek, Pars I., Ed. J. Caro, Archiv f. Osterreichische Geschichte, Wien 1871 XLV nr 111, 113; Mon. M. Aevi, XI nr 2017, 2114; Mon. Pol. Hist., II, III; Pomniki Dziej. Pol., V; – Pracownia Słownika Hist.-Geogr. Polski Średniowiecznej IH PAN w Kr. (Bojańczyce).

Maria Michalewicz

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.