INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Piotr Drwęski h. Gozdawa  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 
Drwęski Piotr, h. Gozdawa († 1795), urzędnik Rzplitej, konsyliarz konfederacji barskiej, był synem Tadeusza i Marianny ze Skórzewskich, a starszym bratem słynnej z urody Kunusi, żony Józefa Wybickiego. Jako regent grodzki koniński podpisał elekcję Stanisława Augusta z woj. poznańskiego. W r. 1768 został pisarzem ziemskim poznańskim i piastował ten urząd aż do r. 1794. Po zawiązaniu konfederacji barskiej w Wielkopolsce D. wraz z sędzią ziemskim Zakrzewskim nie otworzył kadencji sądowej 1769 r.; posądzony przez jednych o tchórzostwo przed konfederatami, według innych, że usłuchał zakazu gen. Apraksyna, obawiającego się podstępu konfederatów. Sprzyjać jednak musiał konfederacji, skoro 5 VIII 1769 po utworzeniu w Poznaniu Izby Konsyliarskiej wybrany został konsyliarzem z pow. kościańskiego, a jednocześnie sekretarzem Izby. W sporze o władzę regimentarską pomiędzy Ant. Sieraszewskim a P. Skórzewskim opowiedział się, może ze względu na pokrewieństwo, po stronie Skórzewskiego. W Izbie Konsyliarskiej był głową opozycji skierowanej przeciwko Sieraszewskiemu, któremu zarzucał nieprawność wyboru regimentarskiego, niedołęstwo w działaniach wojennych oraz zniszczenie wojew. wielkopolskich. Utrudniał Generalności rozstrzygnięcie tego sporu, nie przysyłając, mimo nakazu, aktów dotyczących elekcji Sieraszewskiego; nasyłał natomiast razem z in. w imieniu Izby Kons. liczne na regimentarza żale. Na zjeździe wschowskim 7 XII 1771 wystąpił ostro przeciwko potwierdzeniu władzy regimentarskiej Sieraszewskiego i przeszkodził mu w złożeniu przysięgi. Niefortunna elekcja Sieraszewskiego nie została wciągnięta do aktów, co wywołało z kolei ostre wystąpienie regimentarza, który oskarżył D-go w dwóch manifestach (20 XII 1771 i 11 II 1772) o sfałszowanie laudum. Oskarżenie to posłużyło na drugim zjeździe wschowskim 11 II 1772 do publicznego wystąpienia przeciwko Izbie Konsyliarskiej. Zaremba stłumił opozycję, usunął wrogich konsyliarzy, pozbawił D-o sekretarstwa, zabierając mu siłą archiwum Izby. Nic już nie pomogły remonstracje o nielegalności uchwał wschowskich oraz żądania przywrócenia odebranych godności oraz ubezpieczenia D-mu kancelarii konsyliarskiej i ksiąg, które »gorzej jak gdyby się nieprzyjacielowi dostały«. Dzięki zapobiegliwości, intratnemu stanowisku pisarza i bogatemu ożenkowi, D. doszedł z czasem do wielkiej fortuny. Wymazawszy skrupulatnie z kart swego życia epizod barski, tym intensywniej poświęcił się pracy w majątkach: Choryni, Graniczniku, Grabianowie, Więckowicach, Więckówku, Brodowie, Pogorzeli, Głuchowie i Gimienicach. Był najwybitniejszym przedstawicielem swego rodu aż do czasów praprawnuka Jarogniewa. Zmarł w Choryni 3 VIII 1795, osierociwszy żonę Wiktorię z Bielińskich († 1801) i ośmioro nieletnich dzieci, które rozdrobniły wielką schedę ojcowską.
 
 
Boniecki; Uruski; Żychliński, XXV 17; Konopczyński, Konfederacja barska, 2. t., W. 1936–38; Wybicki, Życie moje, Kr. (opr. Skałkowski). – Arch Państw. w P.: Akta hipoteczne Choryni; Inscr. Posn. nr 1363 f. 105; Relac. Vschov. nr 188 f. 281’, 308 i 313; Tow. Przyj. Nauk. w P. rkp. nr 10 f. 66; Listy Generalności do Izby Konsyliarskiej, Sieraszewskiego, Zaremby, Drwęskiego i in. w Tow. Przyj. Nauk w Wil. Protokół General. rkp. 94 i 95; P. A. U. w Kr. rkp. nr 319 f 23; B. Polska w Paryżu rkp. 1087 zwłaszcza f. 30 i 56.
 
 
Wacław Szczygielski
 
 
 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.