INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Piotr Kryski h. Prawdzic  

 
 
XV w. - ok. 1520
Biogram został opublikowany w 1970 r. w XV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kryski Piotr h. Prawdzic (zm. ok. 1520), kasztelan płocki. Był synem Ninogniewa, kaszt. raciąskiego, i Anny Boglewskiej. K. dziedziczył na Krysku w pow. sąchockim, Grodzanowie w ziemi wiskiej i Drobinie w ziemi płockiej, dzierżawił nadto królewszczyznę Nowa Wieś także w ziemi płockiej. W r. 1502 zapisał się na studia w Akad. Krak.; był studentem jeszcze w r. 1507, przyjaźnił się m. in. z Janem Chojeńskim i Janem Wolskim. W r. 1515 został kasztelanem sierpskim i t. r. otrzymał starostwo płockie (starostą płockim był już 27 X). Dn. 7 XI 1518 r. otrzymał od Zygmunta Starego w dzierżawę miasto Mławę z wsiami Modła, Mławka, Ruda i Czekanowo (Cekanowo). Dn. 16 V 1519 r. został kasztelanem płockim; odstąpił wówczas starostwo płockie Andrzejowi Niszczyckiemu. T. r. prowadził spór (w bliżej nie znanej sprawie) z Mikołajem Gosłubskim (Bratoszewskim), kasztelanem inowłodzkim, i Piotrem z Miedniewic, plebanem w Bartoszewicach. W wojnie z zakonem krzyżackim K., po dziewięciotygodniowym oblężeniu, zdobył 30 IV 1520 r. zamek Działdowo. Dn. 4 V t. r. Zygmunt Stary powierzył mu komendę wojskową nad Działdowem i okręgiem, a 16 V, za położone w zdobyciu Działdowa zasługi, obdarzył go sumą 600 fl. na dzierżawie mławskiej. K. zmarł (bezpotomnie) niedługo po tym, gdyż 23 I 1521 r. kasztelanię płocką, po śmierci K-ego, otrzymał Jan Wieczwieński.

Boniecki; Uruski; – Pociecha W., Geneza hołdu pruskiego, Gdynia 1937 s. 94; – Acta rectoralia, nr 2102; Acta Tom., IV, V, VI; Album stud. Univ. Crac., II 76; Matricularum summ., IV.
Danuta Quirini-Popławska

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Mikołaj Kopernik

1473-02-19 - 1543-05-21
astronom
 

Andrzej Krzycki h. Kotwicz

1482-07-07 - 1537-05-10
prymas Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Stanisław ze Strzelec

brak danych - między 22 kwietnia a 24 września 1532
oficjał warszawski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.