INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Piotr Mieszkowski h. Odrowąż  

 
 
1594? - po 30.10.1648
Biogram został opublikowany w 1976 r. w XXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Mieszkowski Piotr h. Odrowąż (1594?–1648), autor pism politycznych, biskup sufragan kujawski. Ur. w woj. kaliskim, był synem Stanisława i Agnieszki ze Szkudlskich. Podobno uczył się u jezuitów w Kaliszu, a następnie w Akad. Krak., brak jednak źródłowego potwierdzenia tych wiadomości. W r. 1618 otrzymał święcenia kapłańskie. Wkrótce został sekretarzem prymasa Wawrzyńca Gembickiego. Z tym tytułem zapisał się 12 V 1622 na uniwersytet w Ingolsztacie, gdzie przez rok studiował prawo kanoniczne i cywilne. Był zarazem opiekunem studiujących tamże synów krajczego lit. Andrzeja Wojny i kasztelana brzesko-litewskiego Łukasza Kopcia. Nie wiadomo, czy w r. 1623 wrócił do kraju, by w r. n. wyruszyć w orszaku królewicza Władysława w podróż na Zachód, czy też pozostał w Niemczech i tylko na jakiś czas dołączył do królewicza udającego się do Niderlandów. W każdym razie w jesieni 1624 towarzyszył królewiczowi w zwiedzaniu obozu wojsk hiszpańskich, oblegających Bredę. Po powrocie do kraju został sekretarzem królewskim, wychowawcą królewicza Aleksandra Wazy, plebanem we Wschowie (wcześniej, 1622, miał plebanię w Dzietrzkowicach koło Wielunia), kanonikiem w kapitule poznańskiej (instalacja 21 V 1629), wikariuszem generalnym i oficjałem poznańskim (maj–sierpień 1634). W akcie nominacyjnym na oficjała z 24 IV 1634 podkreślono dobrą znajomość prawa przez M-ego. Na początku 1641 r. został archidiakonem warszawskim, jednakże się nie instalował. W rok później bp Gniewosz uczynił M-ego kanonikiem włocławskim, a w r. 1643 swoim sufraganem w diec. kujawskiej. Sakrę wraz z tytułem biskupa margariteńskiego przyjął M. 15 XI 1643. Był również oficjałem włocławskim; z urzędu tego ustąpił na wiosnę 1648 z powodu słabego zdrowia. Był deputatem kapituły na Trybunał Kor.

W karierze kościelnej pomogła M-emu niewątpliwie opinia człowieka uczonego, którą potwierdził kilkoma dysertacjami pełnymi erudycji. W r. 1625 wydał w Lowanium dzieło pt. Institutio peregrinationum – owoc rozważań i doświadczeń wyniesionych z podróży zagranicznej. Dla M-ego podróżnictwo jest «matką prawdziwej mądrości», rozwija kulturę podróżnika i daje doświadczenie polityczne, które po powrocie należy wykorzystać we własnym kraju. Dlatego szczególnie zalecał podróże młodzieży szlacheckiej, byle tylko w towarzystwie doświadczonych opiekunów. Wywody o pożytkach płynących z podróżowania wspierał M. powagą starożytnych i nowszych pisarzy: Cycerona, Horacego, Seneki, J. Długosza, M. Kromera, J. Herburta, J. Lipsiusa i in., których opinie na rzecz podróżnictwa skwapliwie i nader często przytaczał. Brakuje natomiast w książce M-ego praktycznych informacji dla podróżnych. W obszernym dziele pt. Polonus iure politus (Kalisz 1637) dowodził wyższości republikańskiej formy rządów nad innymi i podawał wskazówki dla każdego stanu, jak być dobrym obywatelem. Poglądy M-ego są echem obiegowych opinii szlacheckich. Radził zachować wolną elekcję, łaskawość uważał za najważniejszą zaletę władców; gwałtownie piętnując rządy tyrańskie, zaatakował przy tej okazji nauki Macchiavellego. Tradycyjna jest też pochwała rolnictwa. I w tej książce odwoływał się do uznanych powag, cytując Artystotelesa, Senekę (bardzo często), Cycerona, św. Augustyna, św. Tomasza z Akwinu i in. Comedia spei (P. 1641), choć jest dziełem ascetycznym, naśladuje dramaty i jest podzielona na sceny. Zamiarem M-ego było przekonanie czytelnika, że złudna jest nadzieja osiągnięcia szczęścia w życiu doczesnym. M. miał powiązania z bywalcami Rzeczypospolitej Babińskiej. Gościł w Babinie w czerwcu 1647 i bawił towarzystwo zabawnymi dykteryjkami zarówno z własnych doświadczeń, jak np. anegdotami na tematy zaczerpnięte ze Starego Testamentu. Zmarł w r. 1648, po 30 X.

Bratankiem (po bracie stryjecznym) M-ego był Piotr Paweł Mieszkowski, mylony niekiedy ze stryjem, syn Bartłomieja, burgrabiego zamku kościańskiego, i Anny z Porczyńskich, także sekretarz królewski, dziekan kruszwicki od r. 1651, kanonik poznański i włocławski, od r. 1679 biskup sufragan kujawski, archidiakon śremski (1685–93). Był doktorem obojga praw (zm. w r. 1693).

 

Estreicher; Enc. Org.; Podr. Enc. Kośc.; W. Enc. Ilustr.; Chodyński S., Biskupi sufragani włocławscy, Włocławek 1906 s. 55–8, 64–6; Siarczyński, Obraz wieku panowania Zygmunta III, cz. I s. 318; Niesiecki, (Mieszkowski); Uruski; – Barycz H., Podróże polskie do Neapolu w wiekach XV–XVIII, W. 1939 s. 4; tenże, Spojrzenia w przeszłość polsko-włoską, Wr. 1965; Czaplewski P., Polacy na studiach w Ingolsztacie, P. 1914; Hartleb K., Polskie dzienniki podróży w XVI w., Lw. 1920 s. 15–16; Morawski M., Monografia Włocławka, Włocławek 1933; Nowacki J., Dzieje archidiecezji poznańskiej, P. 1964 II; Skoczek J., Wychowanie Wazów, Lw. 1937 s. 70–3; – Akta Rzeczypospolitej Babińskiej, Arch. do Dziej. Liter., Kr. 1895 VIII; Braun D., De scriptorum Poloniae…, Colonia 1723 s. 133; Janociana, III; Receptiones seu installationes ad episcopatum, praelaturas et canonicatus Ecclesiae Cathedralis Posnaniensis, „Roczniki Tow. Przyj. Nauk Pozn.” T. 35: 1908 [druk.] 1909; – Arch. Archidiec. w P.: sygn. CP 51, 52, AC 144; Arch. Diec. we Włocławku: Arch. sufraganów włocławsko-pomorskich, sygn. 4, 6, Arch. bpów kujawsko-pomorskich sygn. 21, 22; Arch. Państw. w P.: Kalisz Grodz. 111 s. 1214, 1219.

Rafał Leszczyński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.