INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Piotr Nagórka z Grąbca h. Bolesta  

 
 
Biogram został opublikowany w 1977 r. w XXII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Piotr Nagórka z Grąbca h. Bolesta (zm. 1361), kanonik poznański i płocki, poseł Kazimierza Wielkiego do Awinionu. Był synem Bogusława, dziedzica Grąbca i Kisielewa pod Sierpcem w woj. płockim, bratem Mroczki z Kisielewa (zob.). Pierwsza wiadomość o P-rze pochodzi z r. 1359, kiedy to jako kleryk diecezji płockiej udał się z elektem płockim, popieranym również przez króla, Imisławem Wrońskim do Awinionu, aby tam prowadzić starania o jego zatwierdzenie na biskupstwie przez papieża. Była to trudna sprawa, ponieważ w r. 1357 po śmierci Klemensa Pierzchały papież Innocenty VI udzielił prowizji na biskupstwo płockie dominikaninowi Bernardowi, który był Mazowszaninem, synem banity i osobą niepożądaną politycznie dla Kazimierza Wielkiego. W t. r. Innocenty VI uczynił zadość prośbie królewskiej i udzielił P-owi ekspektatywy na kanonię poznańską (suplikę Kazimierza Wielkiego w tej sprawie przedstawił być może w Kurii awiniońskiej sam P.). W lecie 1360 udał się ponownie w poselstwie do Awinionu, wraz z Janem Jurą i Janem z Buska. Tam nadal prowadził starania o zatwierdzenie Imisława Wrońskiego na biskupstwie płockim i prawdopodobnie załatwiał także inne sprawy, które król powierzył poselstwu. Równocześnie król zwrócił się w sierpniu t. r. do papieża Innocentego VI o ekspektatywę na kanonię płocką dla P-a oraz poparł w Kurii papieskiej starania jego brata Mroczki o kanonię przy kolegiacie Św. Piotra w Kruszwicy. P. zmarł w Awinionie niedługo przed 31 XII 1361, w czasie pełnienia funkcji poselskich.

 

PSB, XXII (Mroczko Nagórka); – Kaczmarczyk Z., Monarchia Kazimierza Wielkiego, P. 1947 II 139–43; Żebrowski T., Zarys dziejów diecezji płockiej, Płock 1976 s. 39; – Mon. Pol. Vat., III 362, 381, 391, 397; Vetulani A., Średniowieczne rękopisy płockiej biblioteki katedralnej, „Roczniki Bibliot.” T. 7: 1963 s. 336–7, 397 (nr 22).

Krzysztof Ożóg

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jakub Świnka

okolo polowy XIII w. - 1314-03-04
arcybiskup gnieźnieński
 

Mikołaj Wierzynek młodszy

okolo przełomu XIII i XIV w. - 1368
kupiec
 

Wacław II Czeski

1271-09-27 - 1305-06-21
król Czech
 

Władysław Opolski

między 1326 a 1332 - 1401-05-18
książę kujawski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Mikołaj z Bogorii h. Bogoria

brak danych - pod koniec 1338
wojewoda krakowski
 

Jadwiga (Żagańska)

ok. poł. XIV w. - 1390-03-27
królowa Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.