INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Piotr Ogon z Radzików i Woli h. Ogon  

 
 
brak danych - między r. 1364 a r. 1367
Biogram został opublikowany w 1981 r. w XXVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Piotr Ogon z Radzików i Woli h. Ogon (zm. między r. 1364 a r. 1367), kasztelan dobrzyński. Był najmłodszym synem rycerza dobrzyńskiego, zwanego Ogon, i córki sędziego brzeskiego kujawskiego Macieja z Ostrowa h. Laska, bratem Pawła, zwanego Ogon, woj. łęczyckiego (zob.). Pierwsza wiadomość o P-rze pochodzi z r. 1325 (obecny był na uroczystości nadania bożogrobcom miechowskim kaplicy w Suminie), następna z 12 III 1329, kiedy to książę Władysław Siemowitowic nadał prawo chełmińskie czterem wsiom P-a i jego braci, a położonym w ziemi dobrzyńskiej (Lubin, Wola, Dąbrówka i Murzynowo). Nie wiadomo, gdzie spędził P. okres krzyżackiej okupacji tej ziemi. Po jej odzyskaniu znajdujemy go znów w otoczeniu księcia Władysława (1346), który przed r. 1350 wyniósł go, z pominięciem pośrednich szczebli urzędniczych, na najwyższą w księstwie godność kasztelana dobrzyńskiego. Dn. 24 II 1350 P., wraz z bratem Jakubem, chorążym sieradzkim, poręczył w Raciążku bpowi kujawskiemu Maciejowi rezygnację swego siostrzeńca, podstolego brzeskiego Jana z Brzezia, z roszczeń do wsi Lubanie. Odpowiedni dokument obu braci zawierał pieczęcie z najstarszymi wyobrażeniami h. Ogon (Ogończyk); pieczęć P-a zachowała się do dziś. Jako kasztelan dobrzyński P. wystąpił wśród świadków trzech potwierdzonych zachowanymi dokumentami czynności Kazimierza Wielkiego: w Krakowie (1356), Brześciu Kujawskim (1357) i Bobrownikach (16 II 1364). W wyniku podziału majątku rodzinnego P. otrzymał spośród czterech dobrzyńskich wsi Lubin i Wolę, nadto w ziemi łęczyckiej co najmniej Umień. Posiadłości dobrzyńskie powiększał starannie, tworząc tu znaczny kompleks; zapewne on właśnie był fundatorem kościołów w Radzikach i Woli. Ostatnia wiadomość o P-rze jako osobie żyjącej i urzędującej pochodzi z 29 II 1364, kiedy to król nadał w Łęczycy prawo średzkie wsi Umień, należącej do «Andrzeja, syna kasztelana dobrzyńskiego». Dn. 26 XII 1367 wspomniany Andrzej był już po ojcu kasztelanem dobrzyńskim. Podana przez Zygmunta Lasockiego informacja (z Kod. m. Kr.) o kaszt. dobrzyńskim Macieju z r. 1366 stanowi omyłkę; chodzi o kanclerza tej ziemi Macieja ze Świeszkowic.

Oprócz kaszt. dobrzyńskiego Andrzeja z Woli, Radzików i Kutna P. pozostawił jeszcze dwóch synów: miecznika dobrzyńskiego Piotra z Umienia i Lubina oraz chorążego dobrzyńskiego (z ramienia Krzyżaków) Mikołaja z Trutowa i Woli. O ewentualnych jego córkach nic nie wiemy. Od synów P-a pochodziły cztery najmożniejsze w XVI w. rodziny h. Ogończyk: Kościeleccy, Działyńscy, Kucieńscy i Chodeccy.

 

Boniecki, III 19–20, XI 245–6, XIII 89, 95; Paprocki, s. 518–24; – Bieniak J., Heraldyka polska przed Długoszem, w: Sztuka i ideologia XV wieku, W. 1978 s. 176–80, 203–5; tenże, Wielkopolska, Kujawy wobec problemu zjednoczenia państw.; Biliński A., Szlachta ziemi dobrzyńskiej za ostatnich Jagiellonów, W. 1932 s. 49, 115, 142, 159, 221–3; Kętrzyński S., Ze studiów genealogicznych, „Mies. Herald.” R. 13: 1934 s. 98, 131; Lasocki Z., Dostojnicy i urzędnicy ziemi dobrzyńskiej w XIV i XV wieku, „Mies. Herald.” R. 13: 1934 s. 38–9, 41, 134, 137; Nowacki J., Opactwo św. Gotarda w Szpetalu pod Włocławkiem zakonu cysterskiego, Gniezno 1934 s. 62–3; – Acta capitulorum, II 589; Cod. Pol., I–II; Dok. kuj. i maz.; – AGAD: Księga grodzka bobrownicka obligationum, t. 1 s. 65–6; Arch. Diec. we Włocławku: dok. perg. 644.

Janusz Bieniak

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jakub Świnka

okolo polowy XIII w. - 1314-03-04
arcybiskup gnieźnieński
 

Władysław Opolski

między 1326 a 1332 - 1401-05-18
książę kujawski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.