INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Piotr Gawen (von Gawen)      Brama Na Zbytkach w Gdańsku.

Piotr Gawen (von Gawen)  

 
 
koniec XV w. - ok. poł. XVI w.
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Gawen (von Gawen) Piotr, puszkarz i ludwisarz gdański z pierwszej połowy w. XVI. Ur. prawdopodobnie z końcem w. XV, pojawił się w Gdańsku w r. 1521, gdzie 9 X odlał dla kościoła św. Piotra i Pawła nowy, duży dzwon, nazwany »Tuba Dei«. Zapewne brał też udział w pracach nad wzmocnieniem obrony Gdańska w wojnie z królem duńskim Chrystianem zaopatrując gdańskie okręty wojenne i mury miejskie w nowe działa. Gdańska Rada Miejska zawarła 27 II 1529 z G-em umowę na lat dziesięć, na mocy której G. zobowiązał się utrzymywać w należytym stanie artylerię miejską oraz odlać kilka nowych armat, a na wypadek wojny stać wiernie w służbie miasta, za co otrzymał – obok wynagrodzenia pieniężnego, – zapewnienie mieszkania w bastionie bramy Ketterhagen (przy ul. Zbytki). Dalsze losy G-a nieznane; umarł prawdopodobnie przed r. 1540, gdyż w tym roku puszkarzem miejskim był już Gert Benningk. Syn G-a, Paweł został za bliżej nieznane przestępstwo skazany w r. 1550 na karę śmierci i stracony. Być może, że rodzina G-ów była szlacheckiego pochodzenia, wskazywałoby na to słowo »von«.

 

Arch. Państw. w Gdańsku, 300, 59, 8; Bibl. Miejska w Gdańsku, rkp: Ms 64; Muttray, Die Glocke »Tuba Dei« im Turm der Petri-Kirche zu Danzig, (Mitteilungen des Westpreussischen Geschichtsvereins, 15, Gdańsk 1916).

Marian Pelczar

 
 

Powiązane artykuły

 

Druga połowa XVI wieku

Druga połowa XVI wieku, a przede wszystkim interesujący nas okres panowania ostatniego Jagiellona – Zygmunta Augusta – to okres dominacji wojsk zaciężnych, co przekładało się na konieczność......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zygmunt I Stary

1467-01-01 - 1548-04-01
król Polski
 

Mikołaj Kopernik

1473-02-19 - 1543-05-21
astronom
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.