INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Wawrzyniec Fredro h. Bończa      Juliusz Kossak - Wjazd Wawrzyńca Fredry do Stambułu - 1883 - fragment.

Wawrzyniec Fredro h. Bończa  

 
 
2 poł. XV w. - 1 poł. XVI w.
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Fredro Wawrzyniec, podkomorzyc podolski, syn Jakuba z Rubieszowic, zwany przez Bartoszewicza »mężem rycerskim«, miał być posłem do sułtana tureckiego Bajazeta ok. r. 1500. Według Niesieckiego przyjęty był ze czcią przez hospodara mołdawskiego, od którego otrzymał czaszę kryształową w złoto oprawną. Podczas swej misji w Turcji wykupił sporo jeńców polskich i wyprawił ich do kraju. Zmarł młodo i bezżennie.

 

Niesiecki; Bartoszewicz, Pogląd na stosunki Polski z Turcją i Tatarami; Rocznik służby zagranicznej (wykaz posłów polskich w Turcji do r. 1795), W. 1939, 143.

Jan Reychman

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zygmunt I Stary

1467-01-01 - 1548-04-01
król Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.