INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Potencjan Słap (właściwie Dąbrowski) h. Drogosław  

 
 
1 poł. XV w. - przed 26.06.1478
Biogram został opublikowany w latach 1997-1998 w XXXVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Słap (właściwie Dąbrowski, czasem Słap Dąbrowski lub Słapowski) Potencjan h. Drogosław (zm. 1478), burgrabia i podsędek poznański. Pochodził z niezbyt zamożnej, licznie rozrodzonej szlachty z Dąbrowy, Dąbrówki, Palędzia i Palędzia Małego w parafii Skórzewo koło Stęszewa pod Poznaniem. Był synem Wojsława Dąbrowskiego.

W znanych źródłach jest wzmiankowany od r. 1418; od stycznia do maja 1448 był burgrabią poznańskim przy staroście generalnym Wielkopolski Łukaszu Górce, a w l. 1451–78 pełnił urząd podsędka poznańskiego. Często osobiście brał udział w rokach ziemskich, niekiedy (w l. 1452–65) wyręczał się swym krewnym Bartłomiejem z Palędzia, później sporadycznie sąsiadami: Janem z Otusza (1469) i Janem Chybskim (1475). W r. 1418 S. wraz z bratem Mikołajem zeznali, że nie mają pretensji do dóbr swych rodzonych stryjów Stanisława i Piotra Słapów Dąbrowskich, lecz tylko do sumy zabezpieczonej dla nich przez Stanisława Słapa, który był ich opiekunem po śmierci ojca, oraz do odziedziczonej po ojcu 1/3 wsi Dąbrówka. Po wczesnej śmierci brata Mikołaja S. zapisał na Dąbrówce oprawę żonie Jadwidze, a następnie rozwinął, zwłaszcza w l. 1444–74, aktywną działalność w obrocie ziemią, w wyniku czego zgromadził spory majątek. Ugruntował też swe posiadanie w Dąbrówce, usuwając z niej swych braci stryjecznych, synów Piotra Słapa Dąbrowskiego. W r. 1447 został pozwany przez nich o wieś Dąbrówkę oraz o zagarnięcie zbroi, futer, dokumentów, naczyń cynowych i srebrnych (wartości 50 grzywien) oraz licznego inwentarza żywego po śmierci ich ojca. U schyłku życia rozporządzał wsiami: Dąbrowa, Dąbrówka, Palędzie, Palędzie Małe, Sobiesiernie, Konarzewko, Nowy Dwór koło Stęszewa, Koszkowo oraz częściami w innych wsiach. S. zmarł w r. 1478, przed 26 VI.

Z małżeństwa z Jadwigą pozostawił S. dwóch synów: Bartłomieja i Marcina. Pierwszy z nich, żonaty z bliżej nie znaną Dorotą, odziedziczył cały majątek po ojcu. Marcin Słap Dąbrowski (zm. 1513), był kanonikiem poznańskim (od r. 1472), gnieźnieńskim (1491–6) i krakowskim (1513).

 

Słown. Hist.-Geogr. Ziem Pol., VIII cz. 1–3 (Dąbrowa, Dąbrówka, Koszkowo, Nowy Dwór, Palędzie – tu tablica genealogiczna jego rodziny, Palędzie Małe); Gąsiorowski, Urzędnicy wpol.; – Teki Dworzaczka, Kórnik-P. 1997 CD–ROM; Tymieniecki K., Inwentarz majątkowy z r. 1447, „Roczniki Hist.” T. 4: 1928 s. 129–30; – IH PAN w P.: Słown. hist.-geogr. woj. pozn. w średniowieczu (Sobiesiernie).

Krystyna Górska-Gołaska

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.