INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
Biogram został opublikowany w 1986 r. w XXIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Radomir (zm. 1385), kanonik krakowski i wiślicki, kustosz kolegiaty Św. Michała na zamku krakowskim, poseł Kazimierza Wielkiego do Awinionu. Pochodził najpewniej z mieszczańskiej rodziny, był bowiem synem Floriana z Dobczyc miasta królewskiego (F. Piekosiński zaliczył go do rycerstwa).

Z r. 1339 pochodzi pierwsza wzmianka o R-rze, który był wówczas obecny jako notariusz publiczny przy zakończeniu sporu między Dziersławem, kanonikiem krakowskim, a klasztorem cystersów w Szczyrzycu o dziesięciny we wsi Krzyszkowice (koło Wieliczki). Dn. 16 III 1346 otrzymał R. od papieża Klemensa VI ekspektatywę na kanonię krakowską w zamian za to, że załatwiał przez wiele lat sprawy Stolicy Apostolskiej w Polsce i na Węgrzech. Z bulli papieskiej wówczas wystawionej nic nie wiadomo o charakterze misji i zadań powierzanych R-owi przez Kurię awiniońską. W r. 1348 R. został wysłany przez Kazimierza Wielkiego w charakterze posła do kurii papieskiej w Awinionie. Prawdopodobnie załatwiał tam królewskie sprawy, związane z toczącą się wówczas wojną polsko-czeską o Śląsk. W t. r. Klemens VI uczynił zadość prośbie Kazimierza Wielkiego i udzielił R-owi ekspektatywy na prebendę katedralną, na którą prawo prezenty należało do biskupa krakowskiego, chociaż R. już od dwóch lat posiadał ekspektatywę na kanonię krakowską. Poparcie królewskie stanowiło niewątpliwie część wynagrodzenia za usługi dyplomatyczne. Kanonię krakowską objął R. w r. 1351 po zmarłym wówczas Nassonie i zapłacił kamerze apostolskiej annatę w wysokości 50 grzywien.

Dn. 28 X 1371 w Krakowie przy spisaniu testamentu i wyznaczeniu egzekutorów przez Arnalda de Lacaucina, scholastyka krakowskiego a zarazem legata i kolektora Stolicy Apostolskiej w Polsce, był obecny Radomir, kustosz kolegiaty Św. Michała na Wawelu; można go identyfikować z R-em kanonikiem krakowskim. Wkrótce po śmierci Arnalda, Radomir kustosz kolegiaty Św. Michała na Wawelu zwrócił egzekutorowi jego testamentu Piotrowi, synowi Stefana, dług w wysokości 2 grzywien i 9 groszy. Między 1371 a 1385 r. otrzymał R. również kanonię wiślicką. Zmarł 28 XI 1385; zapiska o jego śmierci została wpisana do Kalendarza krakowskiego (w końcu XIV w.).

 

Piekosiński, Rycerstwo, III 359; – Wiśniewski J., Historyczny opis kościołów, miast, zabytków i pamiątek w Pińczowskiem, Skalbmierskiem i Wiślickiem, Mariówka 1927 s. 454; – Abraham W., Sprawozdanie z poszukiwań w archiwach i bibliotekach rzymskich w l. 1896/7 i 1897/8, Arch. Kom. Hist. AU. Kr. 1902 IX 59, 64, 126; Kod. Mpol., I nr 209; Mon. Pol. Vat., II, III; Najstarsze roczniki krakowskie i kalendarz, Wyd. Z. Kozłowska-Budkowa, Pomniki Dziej. pol., V 188–9; – B. PAN w Kr.: rkp. 8510 (Teki rzymskie) k. 223.

Krzysztof Ożóg

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Kazimierz III Wielki

1310-04-30 - 1370-11-05
król Polski
 

Mikołaj Wierzynek młodszy

okolo przełomu XIII i XIV w. - 1368
kupiec
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.