INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Rajmund Korytowski  

 
 
1735-08-30 - 1794
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Korytowski Rajmund h. Mora (1735–1794), konfederat barski, sybirak. Ur. prawdopodobnie w Krakowie 30 VIII 1735 r. Był synem Stanisława (1695–1769), regenta podkomorskiego krakowskiego, oraz Rozalii Zaborskiej. Jako susceptant grodzki, K. był współorganizatorem konfederacji barskiej woj. krakowskiego i wspólnie z ojcem podpisał 21 VI 1768 r. akt konfederacji tegoż województwa. Brał następnie udział w obronie miasta, a po kapitulacji Krakowa (17 VIII) udało mu się uniknąć niewoli i zsyłki na Sybir. Cicho zapewne siedział w ciągu dalszych lat zawieruchy barskiej, bo nie mamy o jego w niej udziale żadnych wiadomości. Interesował się jednak losami konfederacji. Bawiąc na zamku krakowskim u brata Augusta, pełniącego tam funkcję regenta, odkrył kanał wychodzący na Rybaki z zamurowanym i dlatego nie strzeżonym wejściem. W końcu 1771 r. dał o tym znać Kazimierzowi Cieńskiemu, komendantowi Tyńca. Z jego polecenia K., przy współudziale Adama Sapińskiego, dostawcy wojskowego, i restauratora Franciszka Zaleskiego, z pomocą 6 murarzy i jednego sierżanta, potajemnie przed wojskiem rosyjskim, pracował od Nowego Roku nad otwarciem i rozszerzeniem kanału. Po czym w nocy z 1 na 2 II 1772 r. por. Vioménil, a zaraz po nim Saillant i Després wprowadzili owym kanałem na wzgórze wawelskie ok. 150 konfederatów, opanowując w ten sposób Wawel. Jedną grupę prowadził jako przewodnik K. W wycieczkach organizowanych w pierwszych dniach oblężenia K. odznaczał się wielką odwagą i był wyróżniany przez Vioménila w komunikatach przesyłanych do Paryża. Przez cały luty, marzec i kwiecień brał K. udział w obronie Wawelu. Po kapitulacji (26 IV) przez kilka dni ukrywał się w jednej z wież katedralnych, ale zauważony, wydany został Rosjanom. Jeszcze w czasie oblężenia Wawelu ambasador Saldem domagał się dla K-ego kary śmierci, na co jednak nie zgodził się Panin. K. zesłany został na Syberię do Tobolska, gdzie przebywał 9 lat. Powrócił więc w r. 1781, podobno dopiero na skutek wstawiennictwa króla, czy też któregoś z magnatów. Pełnił aż do śmierci uprzedni swój urząd susceptanta grodzkiego. Żonaty najpierw z Teresą Kotwiczówną, a następnie z Elżbietą Gomolińską, zmarł bezpotomnie.
Pomysł opanowania Wawelu, wysunięty i opracowany przez K-ego, uwieńczony następnie powodzeniem, zapewnił mu znaczny rozgłos, i sprawił, że nazwisko K-ego przeszło do tradycji.

Boniecki; Stupnicki H., Herbarz Polski, Lw. 1859 II; Uruski; Żychliński, V; – Bąkowski K., Dawny Kraków, Kr. 1898 s. 309; tenże, Dzieje Krakowa, Kr. 1911 s. 431; Grabowski A., Kraków i jego okolice, Kr. 1866; Konopczyński, Konfederacja barska; Krasicka J., Kraków i ziemia krakowska wobec konfederacji barskiej, Kr. 1929; Mączyński J., Pamiątka z Krakowa, Kr. 1845; – Konfederaci barscy na Syberii (1774), Wyd. A. [Kraushar], Kr. 1895 s. 40; Materiały do konfederacji barskiej r. 1767–1768, Wyd. S. Morawski, Lw. 1861 s. 168; Mączeński W., Dziennik zdarzeń w mieście Krakowie w czasie konfederacji barskiej, Wyd. W. Konopczyński, Kr. 1911; Piotrowski J., Opisanie niepomyślnych miasta Krakowa wypadków, Wyd. W. Konopczyński, w: Od Sobieskiego do Kościuszki, Kr. 1921; Vioménil, Lettres particulières, Paris 1808 s. 199; Wodzicki S., Wspomnienia z przeszłości od r. 1768 do r. 1840, Kr. 1873 s. 50.
Wacław Szczygielski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.