INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Ryszard Błędowski      Ryszard Błędowski, wizerunek na podstawie fotografii.

Ryszard Błędowski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Błędowski Ryszard (1886–1932), prof. zoologji, ur. 5 XI we Włocławku. Wykształcenie średnie otrzymał we Włocławku i w Warszawie w 2. państw. gimn., jednak w okresie walk o szkołę polską opuścił gimnazjum rosyjskie i świadectwo dojrzałości uzyskał w r. 1905 w Bernie (Szwajcarja). Tam wstąpił na wydział filozoficzny i studjował zoologję w pracowni prof. Studera. W r. 1910 doktoryzował się na zasadzie pracy, dotyczącej gwiazdnicy, Bonollia viridis. W r. 1909 objął B. asystenturę a potem wykłady w pracowni zoologicznej Tow. Kursów Nauk., odgrywających podówczas rolę prywatnego polskiego uniwersytetu w Warszawie. Mając umysł bardzo żywy, współpracował z tygod. »Wszechświatem«, w którym zamieścił wiele artykułów, wykazujących dużą kulturę naukową. Wojna światowa zastała B-go w Anglji, skąd powrócił do Warszawy, gdzie w pracowni prof. J. Sosnowskiego w Tow. Nauk. Warsz. pogłębił swe wykształcenie fizjologiczne. W roku 1915 został asystentem przy katedrze zoologji na odrodzonym Uniwersytecie Warsz. Następnie zorganizował sobie samodzielny warsztat pracy na Tow. Kursów Nauk., które głównie z jego inicjatywy i dzięki jego wysiłkom zostały przekształcone na Wolną Wszechnicę Polską, uczelnię prywatną o charakterze akademickim. Przez długie lata był duszą tej uczelni, piastował stanowisko sekretarza senatu i dwukrotnie dziekana wydziału matem.-przyrodniczego. W r. 1928 został posłem na sejm z BBWR, następnie senatorem, a w r. 1929 wiceprezydentem m. st. Warszawy. Umarł 12 VII 1932 w Berlinie. Drukiem ogłosił kilkanaście prac i artykułów popularnych.

 

Słonimski P., R. Błędowski, »Folia Morphologica«, vol. 4, 1933, 230–6; M. K., R. Błędowski »Polskie Pismo Entomol.«, 1933.                              

Piotr Słonimski

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.