INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ryszard Sudnik  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 2007-2008 w XLV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Sudnik Ryszard (Ricardo) (1845–1915), powstaniec styczniowy, emigrant, lekarz, działacz społeczny w Argentynie.

Ur. w Warszawie.

Po ukończeniu gimnazjum rozpoczął S. studia na Wydz. Lekarskim Warszawskiej Szkoły Głównej, ale przerwał je i w l. 1863–4 wziął udział w powstaniu styczniowym. Po jego upadku wyemigrował do Francji. W Paryżu ukończył studia medyczne, m.in. pod kierunkiem neurologów Guillaume Duchenne de Boulogne i Jean Martina Charcota. W r. 1872 wyjechał z grupą uchodźców politycznych do Argentyny. Do r. 1877 był tam lekarzem wojskowym na południu kraju w La Blanca Grande; uczestniczył w walkach z Indianami. W r. 1879 nostryfikował dyplom lekarski na podstawie rozprawy o leczeniu rtęcią syfilisu (El mercurio en el tratamiento de la sifilis). Od r. 1884 wykładał patologię eksperymentalną na Wydz. Medycyny uniw. w San Luis. W r. 1886 był członkiem specjalnej komisji ds. walki z epidemią cholery w prowincji San Luis. T.r. w Buenos Aires zorganizował w Hospital Nacional de Clínicas Inst. Fizjoterapii i objął jego kierownictwo. Był współorganizatorem powstałego w r. 1890 Tow. Demokratycznego Polskiego w Argentynie (od r. 1899 Tow. Polskie), z siedzibą w Buenos Aires oraz założonego w r. 1891 Argentyńskiego Stow. Medycznego (La Sociedad Medica Argentina); działał w jego komisjach chorób nerwowych i medycyny sądowej. W Hospital Nacional de Clínicas kierował od r. 1902 ćwiczeniami praktycznymi. Opublikował ponad 60 prac z neurologii, patologii doświadczalnej, elektroterapii, elektrofizjologii i elektrodiagnostyki; ich wyniki często przedstawiał na kongresach medycznych. W r. 1903 przyjął obywatelstwo argentyńskie. Mieszkając w Quilmes koło Buenos Aires, był prezesem tamtejszej rady szkolnej. W r. 1914 przeszedł na emeryturę. Zmarł 4 VII 1915.

Brak informacji o małżeństwie S-a; wiadomo, że miał syna Stanisława, lekarza.

 

Fot. w B. im. Ignacego Domeyki w Buenos Aires; – Urbański E. S., Sylwetki polskie w Ameryce Łacińskiej w XIX i XX wieku. Uczeni, literaci, artyści, kler i wojskowi, Stevens Point 1991 II; – Ciuruś E., Polacy w Argentynie, L. 1978 s. 15; Dzieje Polonii w Ameryce Łacińskiej, Wr. 1983; Pyzik S. P., Polacy w Argentynie i innych krajach Ameryki Południowej, W. 2004 (fot.); Radzymińska J., Biały Orzeł nad Rio de la Plata, W. 1971 s. 112; Polonia argentyńska w piśmiennictwie polskim. Antologia, Buenos Aires–W. 2004 s. 14, 79–80 (fot.); – Mater. Red. PSB: Biogram S-a autorstwa Stanisława Pyzika.

Mariusz Ryńca

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Józef Brandt

1841-02-11 - 1915-06-12
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Wawrzyniec Puttkamer

1859 - 1923-11-30
ziemianin
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.