INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Samuel Baum  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Baum Samuel (um. 1822), sekretarz kahału krakowskiego, a następnie pisarz »Komitetu Starozakonnych«, powstałego na miejsce kahału. B. był pierwszym Życiem krakowskim, który publikował swe prace w języku polskim. Już w r. 1810 wręczył Fryderykowi Augustowi, księciu warszawskiemu, polski przekład ustępu o etyce z dzieła »Sefer Habrit« Pinkasa Eljasza Autora z Wilna, a w r. 1820 opracował ciętą odpowiedź na paszkwil antyżydowski, wydany anonimowo w Siedlcach pt. »O Żydach i judaizmie, czyli wykrycie zasad moralnych, tudzież rozumowania Izraelitów przez I«. Jest to drugie wydanie jakiejś broszury, zawierającej w pierwszej części wyimki z dzieła Eisenmengera (Entdecktes Judentum), w drugiej zaś (s. 20–30) polemikę z neofitami czyli frankistami. B. przełożył także na język polski i wydał kazanie rabina krakowskiego Lewiego, wygłoszone przez tegoż 16 X 1820 z okazji sypania kopca Kościuszki. Z tekstu tego kazania wynika, że Kościuszko wygłosił do Żydów w r. 1794 przemowę w Starej bożnicy.

 

Bałaban M., Historja Żydów w Krakowie i na Kazimierzu 1655–1868, Kr. 1935, II; Pinkas Eljasz z Wilna (Autor), Sefer Habrit, Brno 1797, II wyd. 1804; Baum S., Odpowiedź autorowi bezimiennemu pisemka: Żydzi i judaizm, w Siedlcach wydrukowanego, Kr. 1821; Lewi Hirsz Dawid, Mowa rabina obwodu kazimierskiego, miana 16 X 1820, przełożona z hebrajskiego przez S. Bauma, Kr. 1820.

Majer Bałaban

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Michał Baliński

1794-08-14 - 1864-01-03
historyk
 

Jan Feliks Piwarski

przed 20.11.1794 - 1859-12-17
grafik
 

Marcin Zaleski

1796 - 1877-09-16
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.