INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Samuel Brodowski h. Łada  

 
 
brak danych - 2 poł. XVIII w.
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Brodowski Samuel, h. Łada, major w regimencie buławy pol. kor. i autor wojskowy. Wstąpił do wojska ok. r. 1736. W r. 1750 był porucznikiem-audytorem w regimencie pieszym cudzoziemskiego zaciągu im. królewicza. W tym czasie przełożył na język polski krótki podręcznik służby polowej i garnizonowej feldmarszałka austr. Ludwika Andrzeja de Khevenhüller i ogłosił drukiem pt. »Ars militaris, to jest krótkie zebranie wszelkich operacyj wojennych, tak w polu, jako i w fortecach praktykowanych« (Elbląg 1750, drugie wyd. Kraków 1754). Oryginalnem dziełem B-go jest Corpus iuris militaris Polonicum, wydany w języku polskim i niemieckim w Elblągu w r. 1753. Podstawą pierwszej jego części są artykuły wojenne hetmańskie z r. 1609, a po każdym artykule następują »refleksje«, w których są podane analogiczne postanowienia innych ustaw wojskowych polskich i zagranicznych, oraz uwagi późniejszych autorów. Druga część nosi tytuł: Kancelarja wojenna, albo miscellanea regimentowe i zawiera wzory dokumentów i pism wojskowych, jak listy przypowiednie, roty przysiąg, paszporty, ordynanse królewskie i hetmańskie, dekrety, atestacje, kwity i inne formularze. O dużej erudycji autora świadczy spis dzieł, z których korzystał, obejmujący sto kilkanaście pozycyj. Kodeks B-go, aprobowany przez hetmana w. kor. i polecony do użytku w wojsku obydwóch autoramentów, był w użyciu jeszcze za Stanisława Augusta, a dzisiaj stanowi cenny przyczynek do historji prawa wojskowego. Z dawniejszych artykułów wojskowych B. znał i podał w Corpus – poza artykułami z r. 1609 – tylko jeszcze artykuły Grzegorza Chodkiewicza, Augusta II z 1698 (oba z druków) i regulamin Paca z 1746. Tymczasem w r. 1754 ogłoszono w Nieświeżu »Artykuły wojenne«, oparte na archiwum Radziwiłłów, zawierające dużo więcej tekstów takich artykułów; wtedy B., który miał powierzone od hetmana Michała Kazimierza Radziwiłła opracowanie także: Corpus iuris militaris lithuanicum, z pośpiechem wielkim, bo już w r. 1755, ogłosił (w Elblągu) drugie wydanie Artykułów wojennych; jest ono obfitsze, niż to z r. 1754, bo B. dodał w niem artykuły z r. 1698, drukowane w Corpus, oraz artykuły Władysława IV z 1634, które widocznie dopiero wtedy gdzieś znalazł. Przy wydaniu tych artykułów, które znajdowały się już w wydaniu z r. 1754, nie przedrukował ich z niego, ale sięgnął do dawniejszych druków, nawet do rękopisów, tak że dał niektóre teksty w innej redakcji, a zawsze w lepszej, staranniejszej lekcji. Dodał też indeks rzeczowy i na nowo opracowany ekscerpt z konstytucyj, wojska tyczących się. Do wydania: Corpus iuris militaris lithuanicum, o ile wiemy, nie doszło.

W archiwum podhoreckiem znalazł się rękopis trzeciej pracy B-go pt. Buława sławna w obozie i w senacie, zawierający żywoty hetmanów koronnych i litewskich do r. 1754. Uzupełnił go, przerobił stylistycznie i wydał Żegota Pauli pt. Żywoty hetmanów Królestwa Polskiego i W. Ks. Litewskiego (Lw. 1850). W dalszym ciągu swej służby wojskowej doszedł B. do stopnia majora i jako taki występuje w roili regimentu pieszego buławy pol. kor. z r. 1767. Dalsze koleje jego życia nie są znane. Żegota Pauli w przedmowie do żywotów hetmanów podaje, że ostatnie lata spędził w Podhorcach u boku swego dobrodzieja, hetmana Wacława Rzewuskiego. Nie znajdujemy go już w roili wspomnianego regimentu z r. 1773, w której natomiast jest zapisany syn jego Jan (prawdopodobnie Jan Fryderyk) w stopniu adjutanta. Konstytucja z r. 1775, stwierdzająca szlachectwo trzech jego synów, nasuwa przypuszczenie, że zmarł najpóźniej w tym roku. Herbarz Bonieckiego podaje wiadomość, że jeden z jego synów, Jan Bogumił, był w r. 1785 majorem gwardji pieszej kor., a w r. 1801 pułkownikiem w wojsku pruskiem.

 

Boniecki; Uruski; Górski, Hist. piechoty, 260, 262; Vol. leg., VIII 173; Kutrzeba St., Polskie ustawy i artykuły wojskowe (Archiwum komisji dla historji wojskowości w Polsce z. 3, wstęp).

Antoni Hniłko

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.