INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Samuel Łukomski  

 
 
XVI/XVII w. - 1659
Biogram został opublikowany w 1973 r. w XVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Łukomski Samuel h. własnego (zm. 1659), pułkownik wojska litewskiego. Należał do tej gałęzi kniaziów Łukomskich, która posiadała dobra Szczyduty i Bolino. Był drugim synem Mikołaja Bohdanowicza, podsędka orszańskiego, i Rajny Ciechanowieckiej. W l. 1632–43, wspólnie z żoną Judytą Korsakówną, procesował się z kniaziem Bohdanem Sokolińskim i podlegał banicji. W l. 1654 i 1655 dowodził, wraz z Karolem Lisowskim, chorągwiami wojska litewskiego i pospolitego ruszenia. Janusz Radziwiłł powierzył mu zadanie obrony ziemi połockiej i witebskiej i osłaniania w ten sposób jego armii od wypadów garnizonów rosyjskich z Połocka, Dzisny i Witebska. Ł. blokował skutecznie załogę moskiewską w Witebsku, którą dowodził bojarzyn i wojewoda kniaź Wasili Pietrowicz Szeremietiew. W końcu stycznia 1655 Ł. usiłował wykorzystać zmianę wojewody carskiego i załogi Witebska i odzyskać Witebsk. Jednak nowy wojewoda, stolnik carski kniaź Matwiej Wasilewicz Szeremietiew, rozbił oddział Ł-ego; sam Ł. został ranny i utracił cały obóz. Dn. 19 II t. r. próbował powtórnie szturmem odbić Witebsk. Latem 1655 w czasie ofensywy rosyjskiej na Białorusi wyruszyła przeciwko niemu północna grupa wojsk rosyjskich, dowodzona przez kniazia Wasila Pietrowicza Szeremietiewa, Ł. jednak przebił się na południe i już po upadku Wilna połączył się z oddziałami Pawła Sapiehy. Dn. 29 XII 1655 przystąpił do konfederacji tyszowieckiej. Hetman Sapieha powierzył mu w r. 1656 obronę Kamieńca Lit. Stacjonujący w nim Ł. osłaniał od północy Brześć, a jednocześnie przecinał linie komunikacyjne między opanowanym przez Bogusława Radziwiłła Podlasiem i garnizonami szwedzkimi w Nieświeżu i Mirze. Wysunięty ku północy pułk Ł-ego rozbił Bogusław Radziwiłł 31 III 1656, po czym zajął Kamieniec i zagroził Brześciowi. Ł. dowodził następnie własną chorągwią kozacką w czasie oblężenia Warszawy latem 1656. Zmarł w r. 1659 bezpotomnie. Spadek po nim objęli synowie jego stryjecznego brata Filona Łukomskiego, rotmistrzostwo jego chorągwi kozackiej otrzymał Dolski.

Ł. bywał utożsamiany z żyjącym z nim współcześnie podwojewodzim witebskim Samuelem Eustachym Łukomskim (1605–1680), swoim kuzynem, który 27 XI 1655 walczył wraz z synem Teodorem (zob.) pod Wierzchowiczami w szeregach armii Pawła Sapiehy, a następnie przeszedł na stronę cara; Ł. lub jego imiennik, też Samuel Eustachy, był w r. 1658 jednym z dowódców pospolitego ruszenia szlachty witebskiej.

 

Kojałowicz W. W., Herbarz rycerstwa W. X. Litewskiego tak zwany Compendium, Wyd. F. Piekosiński, „Herold Pol.” 1897 s. 264; Niesiecki; Boniecki, XVI 112, 116; – Malcev A. N., Voennye dejstvija russkich vojsk v Belorussi i Litve letom 1655 g., „Kratkie Soobščenija Instituta Slavjanovedenija AN SSSR” T. 13: 1954 s. 53, 55; Očerki istorii SSSR XVII v., Moskva 1955 s. 487, 489; Solov’ev S. M., Istorija Rossii s drevnejsich vremen, Moskva 1961 V 637; – Medeksza S., Księga pamiętnicza…, Kr. 1875 s. 2, Script. Rer. Pol., III; Sapunov A., Vitebskaja starina, Vitebsk 1885 IV cz. 2 s. 51, 62; Zapiski otdelenija russkoj i slavjanskoj archeologii, Pet. 1861 II 725–9; – B. Czart.: rkp. 2749 nr 96 s. 351; B. Jag.: rkp. 4438 fol. 6 (diariusz J. A. Chrapowickiego), rkp. akcesji nr 217/1961 fol. 101v. (B. Radziwiłł do obywateli brzeskich z Kamieńca 1 IV 1656); – Życiorys Samuela Eustachego Ł-ego, opracowany przez Henryka Wisnera, w materiałach Red. PSB.

Tadeusz Wasilewski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.