INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Sebastian Dunikowski (z Urska Dunikowski)  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dunikowski Sebastian z Urska (1759–1794), wicebrygadier, ur. 21 I w Słopnicach szlacheckich pow. sandeckiego, syn Antoniego, stolnika owruckiego, i Ewy z Korzeniowskich; wstąpił w r. 1781 do I. bryg. kawal. narod. Rafała Dzierżka, gdzie w r. 1784 był mianowany chorążym i kwatermistrzem. W r. 1789 przeniósł się do 2. ukraińskiej brygady kaw. nar. Mokronowskiego, która pełniła służbę graniczną wzdłuż Dniepru. Tu awansował na porucznika. W wojnie polsko-rosyjskiej 1792, wcielony ze swą brygadą w skład dywizji gen. lejtnanta Wielhorskiego, brał udział w utarczkach pod Pikowem, Boruszkowcami, Połonnem, Zieleńcami, gdzie zdobył sztandar rosyjski (jedyny wzięty w ciągu tej wojny) oraz pod Dubienką. 29 VII 1792 mianowany majorem i odznaczony krzyżem kawalerskim virtuti militari, po zakończeniu wojny dzielił losy swej brygady, która przesunięta została w pocz. 1793 r. na Podole i tu w kwietniu 1793 r. zagarnięta przez Rosjan (jako brygada wołyńska); po roku na wieść o wybuchu insurekcji przedarła się ona za Dniestr na Wołoszczyznę i dalej przez Galicję do Kościuszki.

W dniu 28 VIII 1794 w sławnej szarży na baterię Górskiego na tzw. »Górach szwedzkich«, opuszczonej na rozkaz przez Polaków i przez Prusaków zajętej, wicebrygadier Dunikowski przodkując innym, wskoczył pierwszy na baterię, przy czym »poległ pierwszy kulą w piersi trafiony«.

 

Skałkowski, Jan Henryk Dąbrowski, Kr. 1904 i P. 1925; Dr. Antoni J., Gawędy z przeszłości I, Lw. 1879, s. 279, 285; Dzwonkowski, Polacy w armii Katarzyny II (Bibl. Warsz. 1913); Sanguszko, Pamiętnik, Kr. 1876, s. 17; Zajączek, Pamiętniki, P. 1862, s. 166; Pamiątki po generale Bened. Kołyszce, Kr. 1891; »Gazeta Wolna Warsz.« 1794, nry 39, 42; Zapiski rodzinne.

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.