INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Sebastian Dunikowski (z Urska Dunikowski)  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dunikowski Sebastian z Urska (1759–1794), wicebrygadier, ur. 21 I w Słopnicach szlacheckich pow. sandeckiego, syn Antoniego, stolnika owruckiego, i Ewy z Korzeniowskich; wstąpił w r. 1781 do I. bryg. kawal. narod. Rafała Dzierżka, gdzie w r. 1784 był mianowany chorążym i kwatermistrzem. W r. 1789 przeniósł się do 2. ukraińskiej brygady kaw. nar. Mokronowskiego, która pełniła służbę graniczną wzdłuż Dniepru. Tu awansował na porucznika. W wojnie polsko-rosyjskiej 1792, wcielony ze swą brygadą w skład dywizji gen. lejtnanta Wielhorskiego, brał udział w utarczkach pod Pikowem, Boruszkowcami, Połonnem, Zieleńcami, gdzie zdobył sztandar rosyjski (jedyny wzięty w ciągu tej wojny) oraz pod Dubienką. 29 VII 1792 mianowany majorem i odznaczony krzyżem kawalerskim virtuti militari, po zakończeniu wojny dzielił losy swej brygady, która przesunięta została w pocz. 1793 r. na Podole i tu w kwietniu 1793 r. zagarnięta przez Rosjan (jako brygada wołyńska); po roku na wieść o wybuchu insurekcji przedarła się ona za Dniestr na Wołoszczyznę i dalej przez Galicję do Kościuszki.

W dniu 28 VIII 1794 w sławnej szarży na baterię Górskiego na tzw. »Górach szwedzkich«, opuszczonej na rozkaz przez Polaków i przez Prusaków zajętej, wicebrygadier Dunikowski przodkując innym, wskoczył pierwszy na baterię, przy czym »poległ pierwszy kulą w piersi trafiony«.

 

Skałkowski, Jan Henryk Dąbrowski, Kr. 1904 i P. 1925; Dr. Antoni J., Gawędy z przeszłości I, Lw. 1879, s. 279, 285; Dzwonkowski, Polacy w armii Katarzyny II (Bibl. Warsz. 1913); Sanguszko, Pamiętnik, Kr. 1876, s. 17; Zajączek, Pamiętniki, P. 1862, s. 166; Pamiątki po generale Bened. Kołyszce, Kr. 1891; »Gazeta Wolna Warsz.« 1794, nry 39, 42; Zapiski rodzinne.

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan Dekert

1738-02-13 - 1790-10-04
prezydent Warszawy
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.