INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Seweryn Bukar  

 
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bukar Seweryn (1773–1853), pamiętnikarz. Syn Adama, sędziego ziemskiego żytomierskiego, właściciela Januszpolu na Podolu († 1793), i Konstancji z Pacanowskich. W r. 1783 oddany do szkoły kadetów, ukończywszy ją w r. 1790, wszedł do służby wojskowej jako podporucznik artylerii wojsk koronnych. Na wiosnę 1791 r. dostał się pod dowództwo Tadeusza Kościuszki, którego życzliwość pozyskał i pod którym odbył całą kampanię 1792 r. Odznaczył się w bitwie pod Zieleńcami, za co dostał krzyż kawalerski virtuti militari, i w bitwie pod Dubienką, za co został podany przez Kościuszkę do awansu na porucznika. Po przerwaniu kampanii wniósł wraz z innymi prośbę o dymisję i pojechał z Kościuszką do Warszawy. Jesienią 1792 wrócił na Podole. Po objęciu tych ziem przez kordon rosyjski prezentował się u gubernatora Kreczetnikowa i przez kilka miesięcy prowadził w charakterze adiutanta kancelarię generała Lubowidzkiego w Nowym Chwastowie. Po definitywnym przyłączeniu tych ziem do Rosji wziął udział w delegacji do Petersburga od zabranej armii polskiej pod przewodnictwem generała Lubowidzkiego. Bywał na balach dworskich i brał żywy udział w życiu petersburskim. W dowód łaski imperatorowej awansował na kapitana. Powrócił w strony rodzinne na wiosnę 1794 r. W insurekcji udziału nie brał, natomiast wystąpił ze służby i poświęcił się rolnictwu. Żonaty z Julią z Budzyńskich, miał synów Wincentego i Teofila. Na prośby synów rozpoczął B. 28 czerwca 1845 pisanie pamiętnika, który od lat dziecinnych doprowadził do r. 1815. Pamiętnik ten, pisany żywo i plastycznie, daje dużo ciekawych szczegółów i wiadomości, zwłaszcza do historii szkoły kadetów. Otoczony ogólnym szacunkiem sąsiadów i zwany przez nich »patriarchą Podola«, zmarł B. 24 III 1853 w Ławrynowicach (pow. zasławski), majątku Szymona Konopackiego.

Pamiętnik B-a, drukowany w wyjątkach jeszcze za życia jego w »Dzienniku Warszawskim« (1852, nr 231–4, wspomnienia o szkole kadetów), wydany został następnie dwukrotnie przez J. I. Kraszewskiego w tomie IV Pamiętników Ochockiego (Wil. 1857) bez anneksów pt. Wyjątki i osobno w całości z anneksami pt. Pamiętniki Seweryna Bukara (Drezno, 1871).

 

Konopacki Sz. w »Dzienniku Warszawskim« 1853, nr 109; Bartoszewicz J. w »Dzienniku Warszawskim« 1853, nr 169; Enc. Powsz.; W. Enc. Il.; Enc. Org.; Słown. Geogr., V; Maliszewski E., Bibliogr. Pam., W. 1928, nr 553 i 554; Korbut; Boniecki; Uruski, II; Mościcki H., Dzieje porozbiorowe Litwy i Rusi, I, Wil. b. r.            

Zygmunt Mann

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Józef Jerzy Szujski

1835-06-16 - 1883-02-07
historyk
 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Aleksander Wojciech Kucharski

1741-03-18 - 1819-11-05
malarz
 

Bolesław Syrewicz

1835-05-21 - 1899-02-10
rzeźbiarz
 

Rafał Maszkowski

1838-07-11 - 1901-03-14
skrzypek
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.