INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Baranowski h. Jastrzębiec  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Baranowski Stanisław, herbu Jastrzębiec, był w r. 1627 pisarzem ziemi łomżyńskiej. W latach 1627 i 1628 brał udział w sejmikach ziemi łomżyńskiej. W r. 1635 posłował na pierwszy sejm jako poseł ziemi łomżyńskiej. W kwietniu t. r. został przez króla wysłany do szlachty tej ziemi w celu uzyskania od niej większych podatków. Posłował następnie na drugi sejm w r. 1635. W r. 1639 piastował już godność podkomorzego wiskiego. Jako poseł ziemi wiskiej został na sejmie obrażony przez Ossolińskiego w chwili, gdy, wysłany w poselstwie od Izby poselskiej, przedstawiał jej żądania w senacie. Oburzenie, wywołane tym incydentem, przyczyniło się niemało do zerwania tego sejmu przez stronników Ossolińskiego. Sejmik wiski wybrał go potem posłem w r. 1640 i ujmował się gorąco za jego krzywdą. Sprawa ta została zdaje się załagodzona. B. posłował potem jeszcze w 1643 i 1645. Żonaty dwukrotnie, raz z Zofją Rykowską, potem z Katarzyną Radzimińską.

 

Kubala, Jerzy Ossoliński, 136, 489; Teki Pawińskiego w zbiorach Komisji hist. P. A. U., Lauda łomżyńskie i wiskie.

Władysław Czapliński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.