INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław  

 
 
1. poł. XV w.
Biogram został opublikowany w latach 2003-2004 w XLII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.


 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Stanisław (1. poł. XV w.), biskup kijowski.

Był synem bliżej nieznanego Marcina.

O początkach kariery kościelnej S-a nic nie wiadomo. Jako rektor ufundowanego przez w. ks. lit. Witolda kościoła parafialnego p. wezw. Bożego Ciała, w należącym do diec. kamienieckiej Bracławiu, otrzymał 19 XI 1431 od papieża Eugeniusza IV bullę prowizyjną na biskupstwo kijowskie. Dokument został wydany na podstawie rezerwacji dokonanej za życia jego poprzednika, Stanisława z Budzowa. Na podstawie innej bulli z tego dnia (w aktach watykańskich z błędną datą –1434) S. otrzymał zezwolenie na zachowanie dotychczasowego probostwa w Bracławiu, co było regułą w przypadku obejmowania diecezji pozbawionych stosownego uposażenia. W lipcu 1432 jako biskup-elekt płacił Stolicy Apostolskiej zwyczajową taksę 33 i 1/3 fl. S. przebywał w Rzymie 7 VII t.r. jako pełnomocnik bp. łuckiego Andrzeja, który nie mógł udać się do Stolicy Apostolskiej z wizytą ad limina. Brak wiadomości o rządach S-a w diecezji oraz o jego śmierci. Zapewne nie zdołał objąć stolicy biskupiej, gdyż Kijów pozostawał w tym czasie pod władzą prowadzącego wojnę z Polską i niechętnego katolikom w. ks. lit. Świdrygiełły.

Postać S-a pozostawała nieznana do czasu podjęcia systematycznych badań w archiwach watykańskich w 2. poł. XIX w. Jedyna informacja o następcy S-a, bliżej nieznanym Mikołaju, zachowała się dopiero w akcie nominacji papieża Mikołaja V z r. 1449 dla bp. kijowskiego Klemensa. Błędnie zidentyfikował S-a z kolejnym bp. kijowskim Henryk Wojtyska w edycji brewe papieża Sykstusa IV z 7 XI 1482 w sprawie krucjaty antytureckiej. Ówczesny biskup Kijowa, uprowadzony przez Tatarów po zdobyciu przez nich miasta 1 IX t.r. i wykupiony następnie z niewoli przez króla Kazimierza Jagiellończyka, mógł także mieć na imię Stanisław, to imię wymienia bowiem bulla prekonizacyjna kolejnego bp. kijowskiego Mikołaja z r. 1487. Nie mógł on jednak być tożsamy ze S-em z uwagi na dystans czasu oraz istnienie w okresie dzielącym oba pontyfikaty szeregu innych, poświadczonych źródłowo biskupów kijowskich.

 

Enc. Kośc., X 341; Hierarchia catholica medii aevi, II 127; – Abraham W., Uzupełnienie katalogu dawnych łacińskich biskupów kijowskich, „Collectanea Theologica” T. 18: 1937 s. 415–17; Szostkiewicz, Katalog bpów obrządku łac., s. 558; – Barącz S., Rys dziejów zakonu kaznodziejskiego w Polsce, Lw. 1861 II 50; Trajdos T. M., Kościół katolicki na Podolu (1340–1434), w: Kamieniec Podolski. Studia z dziejów miasta i regionu, Red. F. Kiryk, Kr. 2000 I 156–7; Wysokiński J., Kościół łaciński na ziemiach ruskich Korony i Litwy w początkach panowania Jagiellonów, „Przegl. Hist.” T. 76: 1985 z. 3 s. 550; – Abraham W., Sprawozdanie z poszukiwań w archiwach i bibliotekach rzymskich do dziejów Polski w wiekach średnich za lata 1899–1913, Arch. Kom. Hist, S. 2, 1923 I 4–5, 7, 60; Bull. Pol., V; Elementa ad fontium editiones, Vol. 1, 64; Lisowski I., De servitiis: communi et minutis episcoporum Poloniae, Romae 1982 s. 209; Vet. Mon. Pol., I nr 240.

Maciej Wilamowski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.