INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Broniewski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Broniewski Stanisław (1859–1908), dyrektor cukrowni. Urodzony 1 II w Warszawie z ojca Aleksego, senatora i radcy tajnego, i Julji z Piotrowskich. Po ukończeniu szkoły realnej w Warszawie wstąpił do Instytutu Technologicznego w Petersburgu, z której to uczelni wyszedł w r. 1881 ze stopniem inżyniera technologa. Po powrocie do kraju rozpoczął praktykę w cukrowni Krasiniec, gdzie w trzy lata później objął stanowisko dyrektora, które piastował przez lat siedemnaście. Osiadłszy następnie w Warszawie, objął administrację cukrowni Rejowiec, a wkrótce potem zorganizował i zbudował nową cukrownię w Ostrowitem, którą zarządzał do końca swego życia. Administracja Ostrowitem nie była w stanie wypełnić całkowicie czasu tak niezmiernie czynnemu człowiekowi, jakim był B., toteż poza nią brał udział w zarządzie cukrowniami w Krasińcu i w Młodzieszynie, a jednocześnie administrował cukrownią w Rytwianach. Pozatem objął B. reprezentację na Królestwo Polskie Kijowskiego Tow. Wzajemnych Ubezpieczeń Cukrowni i rozwinął pomyślnie działalność tej pożytecznej instytucji, a przez kilka lat kierował również interesami Tow. Ubezpieczeń »Jakor«. Obdarzony niezmiernie bystrym i żywym umysłem, nie poprzestawał jednak na wyliczonych wyżej zajęciach i stale organizował nowe przedsiębiorstwa przemysłowe, biorąc czynny udział w ich dalszym rozwoju, jak też we wszelkich sprawach, mających na celu dobro przemysłu i dobrobyt ogółu. Od r. 1900 był B. czynnym członkiem Zarządu Wszechrosyjskiego Towarzystwa Fabrykantów Cukru i z tego tytułu podejmował częste podróże do Kijowa i Petersburga jako przedstawiciel interesów cukrowników Królestwa Polskiego. W r. 1906, na pierwszem zebraniu organizacyjnem Związku Zawodowego Cukrowni Królestwa Polskiego, został powołany do zarządu tej instytucji. Pisywał artykuły treści technologicznej do »Przeglądu Technicznego«, a następnie do »Gazety Cukrowniczej«, którą od chwili powstania aż do śmierci podpisywał jako redaktor odpowiedzialny, a w pierwszych latach istnienia tego czasopisma pełnił funkcje przewodniczącego jego komitetu redakcyjnego. Na większe prace techniczne nie miał czasu wobec całego szeregu zajęć, oraz szerokiej działalności społecznej i filantropijnej, od której się nigdy nie uchylał. W formie broszury wydał w r. 1891 niewielką pracę O wytrzymałości i bezpieczeństwie wirówek (W. 1891). Wspólnie z Janem Piaseckim opracował i wydał w r. 1882 pierwszy polski »Kalendarz dla cukrowników«, którego wydawnictwo wznowił w r. 1892. Od r. 1899, po śmierci Piaseckiego, wydawał dalej »Kalendarz« wspólnie z Tadeuszem Rutkowskim. B. w dziejach rozwoju polskiego przemysłu cukrowniczego zapisał się dodatnio. Zmarł w Warszawie 20 IV 1908.

 

»Gazeta Cukrownicza« 1908, XXX nr 30, s. 61; »Przegląd Techniczny« 1908, nr 18, s. 230.

Data urodzenia ustalona została na podstawie korespondencji z p. Witoldem Broniewskim, synem Stanisława.      

Zygmunt Przyrembel

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Bolesław Leśmian (pierwotnie Lesman)

22 I 1877 (wg aktu urodzenia) lub 12 I 1878 - 1937-11-05
poeta
 

August Konstanty Krasicki

1873-04-19 - 1946-07-04
botanik
 

Artur Śliwiński

1877-08-17 - 1953-01-16
historyk
 

Zygmunt Hahn

1875-04-12 - 1945-12-24
prawnik
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Kazimierz Straszewski

1897-01-30 - 1959-12-20
inżynier mechanik
 
 

Kazimierz Ładoś

1877-02-18 - 1963-08-21
generał dywizji WP
 

Władysław Pytlasiński

1863-07-26 - 1933-11-10
zapaśnik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.