INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Daniłowicz  

 
 
2 poł. XVI w. - 1636
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Daniłowicz Stanisław († 1636), starosta korsuński, syn wojewody ruskiego Jana i Zofii Żółkiewskiej, był po matce wnukiem hetmana Żółkiewskiego. Studia wyższe odbył za granicą. W r. 1624 zapisał się na uniwersytet w Ingolsztadzie, a w r. 1626 w lipcu przeniósł się na uniwersytet w Lowanium. Prawdopodobnie odbył potem jakąś podróż po krajach obcych, bo jeszcze w r. 1628 bawił za granicą. W tymże r. prof. Vernulaeus dedykował mu zbiór rozpraw studenckich. Po powrocie otrzymał w r. 1631 starostwo korsuńskie i czehryńskie. W dalszej karierze przeszkodziła mu chwilowo jego porywczość. W czasie elekcji bowiem w maju porąbał w zwadzie Kalinowskiego, starostę kałuskiego, za co przez sąd marszałkowski został ogłoszony infamisem. By zmazać swą winę, wziął udział w wojnie smoleńskiej w charakterze dowódcy regimentu i dał się poznać jako zdolny i odważny oficer. Po powrocie za wstawiennictwem króla został zwolniony z banicji w r. 1635. Kalinowskiemu dał wtedy podobno 100.000 złp. tytułem odszkodowania, od siedzenia zaś w wieży wykupił się 200.000 złp. W rok potem, jesienią, kiedy w charakterze dowódcy jazdy znalazł się na Dzikich Polach, okrążony przez Tatarów, dostał się do niewoli i mimo obietnicy okupu został ścięty przez Kantymira, budząc swą tragiczną dolą powszechne współczucie w Polsce.

 

Herbarz: Boniecki; Niesiecki, Uruski; Studia Lipińskiego W. w »Przeglądzie Histor. Wojsk.« z r. 1934; Diariusze wojny moskiewskiej 1633 r.; B. Kras. XIII, W. 1895; Radziwiłł A., Pamiętniki, P. 1839, I, rkp. Czart. 390; Kartoteka Kom. Hist. PAU.

Władysław Czapliński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zygmunt III (Waza)

1566-06-20 - 1632-04-30
król Polski
 

Tomasz (Tommaso) Dolabella

ok. 1570 - 1650-01-17
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.