INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Stanisław Gabriel Kozłowski      Stanisław Gabriel Kozłowski, pokolorowana fotografia wykonana około 1900 roku.

Stanisław Gabriel Kozłowski  

 
 
1860-02-18 - 1922-01-02
Biogram został opublikowany w 1970 r. w XV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kozłowski Stanisław Gabriel, pseud. Adam Flis, Stanisław Brochwicz (1860–1922), dramatopisarz. Ur. 18 II w Warszawie, syn Franciszka, właściciela fabryki powozów. W Warszawie ukończył w r. 1880 gimnazjum realne, a następnie studiował chemię na politechnice w Rydze. Studiów tych, sprzecznych z jego humanistycznymi zainteresowaniami, a podjętych pod wpływem pozytywistycznych nastrojów, nie ukończył. Powrócił do Warszawy, gdzie pracował jako urzędnik w Tow. Ubezpieczeń «Przezorność» oraz jako nauczyciel matematyki w prywatnych szkołach. W r. 1886 otrzymał za dramat historyczny z czasów Władysława Łokietka Albert, wójt krakowski pierwszą nagrodę na zorganizowanym przez redakcję „Gazety Polskiej” konkursie dramatycznym im. Wojciecha Bogusławskiego. Wynik konkursu nie zyskał jednak aprobaty części prasy i środowiska literackiego, m. in. z gwałtowną krytyką dramatu K-ego i decyzji jury wystąpił Bolesław Prus w artykule: „Albert, wójt krakowski i dramatyczny sąd konkursowy” („Kraj” 1886 nr 34–6, przedruk.: „Pisma”, W. 1950 XXIX). Tekst dramatu został wydany osobno w Warszawie w r. 1887; do wystawienia w teatrze nie doszło jednak ze względu na sprzeciw cenzury (prapremiera odbyła się w Krakowie w r. 1902 i zakończyła się niepowodzeniem). Natomiast przychylnie zostały przyjęte i zyskały pewien rozgłos dwa następne dramaty K-ego Esterka vel Kazimierz Wielki i Esterka (prapremiera Kraków 1887, druk. W. 1897) oraz Turniej, którego akcja rozgrywała się we Włoszech w epoce renesansu (druk. W. 1897 i w t. r. premiery w Warszawie i Krakowie).

W następnych latach K. napisał jeszcze około trzydziestu sztuk, o tematyce zaczerpniętej przeważnie z historii polskiej bądź powszechnej, m. in. zgrabną komedię Diana (1901), w której występował ks. Józef Poniatowski z okresu zabaw w pałacu «Pod Blachą», oraz melodramat Pod okrętem (1904), odtwarzający codzienne życie Warszawy w latach trzydziestych XIX w. Sztuki K-ego, zwłaszcza późniejsze, nie reprezentowały wysokiego poziomu artystycznego i były na ogół surowo oceniane przez krytykę, ale ze względu na efekty widowiskowe cieszyły się współcześnie powodzeniem u publiczności teatralnej. Popularność zawdzięczały one również względom patriotycznym; wskrzeszanie na scenie w okresie niewoli przeszłości narodowej już z góry miało zapewnione przychylne przyjęcie. Poza dramatopisarstwem K. zajmował się również krytyką literacką, m. in. ogłosił «szkice krytyczne» o trylogii Sienkiewicza (W. 1900) i twórczości Konopnickiej (W. 1901). W ostatnim okresie życia zdradzał objawy choroby umysłowej. Popełnił samobójstwo w Nałęczowie 2 I 1922 r.

K. był żonaty z Zofią Bogusławską, córką wybitnego krytyka teatralnego Władysława. Córką K-ego jest Hanna Małkowska, aktorka, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Łodzi.

 

Korbut, (mszp. nowego wyd. w IBL PAN); W. Enc. Ilustr.; – Chmielowski P., Nasza literatura dramatyczna, Pet. 1898 II 495–515; Kotarbiński J., Tragedie autorów, „Kur. Warsz.” 1922 nr 68 (przedruk, w: Ze świata ułudy, W. 1926 s. 229–36); tenże, Z kroniki żałobnej, „Scena Pol.” 1922 nr 1/2; Lorentowicz J., Dwadzieścia lat teatru, W. 1929 s. 342–82; Łuniński E., Od Bałuckiego do Kozłowskiego, „Świat” 1922 nr 2; R[abski] W., S. K. (Wspomnienie pośmiertne), „Kur. Warsz.” 1922 nr 4; – „Świat” 1922 nr 2 (nekrolog, fot.); „Tyg. Ilustr.” 1922 nr 4 (nekrolog, fot.); – Informacje córki Hanny Małkowskiej.

Roman Taborski

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.