INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Stanisław (Salomon) Garfein-Garski     

Stanisław (Salomon) Garfein-Garski  

 
 
1867-02-01 - 1928-11-04
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Garfein-Garski Stanisław (1867–1928) filozof. Urodził się 1 II w Tarnopolu, po czym studiował na Uniwersytecie Lwowskim. Tu także doktoryzował się. Był to człowiek o inteligencji wszechstronnej wrażliwy na ideje postępu. Zajmował się w swoich pracach filozoficznych zagadnieniami materializmu historycznego i historiozofii. Ogłosił m. in. drukiem prace: Fryderyk Nietzsche (1892), Etyka Ludwika Feuerbacha (1900), Materialistyczne pojmowanie dziejów a etyka. Studium społeczno-filozoficzne (1906), System Filozofii, t. I. Zagadnienia wstępne (1907), Ein neuer Versuch über das Wesen der Philosophie (1909), Krytycyzm (1911), Zagadnienia polskiej filozofii narodowej (w dziele zbiorowym pt. Polska Filozofia Narodowa 1922), Uwagi nad zagadnieniami dziejów powszechnych i polskich (1924). Zmarł 4 XI 1928 we Lwowie.

 

Zebranie materiałów do powyższego życiorysu napotkało na wielkie trudności; podany powyższy biogram opiera się na nekrologu w Ruchu Filozoficznym t. XI. (1928–9) str. 219.

Red.

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.