INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Jakubowski  

 
 
1881 - 1934-01-01
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Jakubowski Stanisław (1881–1934), rzeźbiarz i konserwator rzeźb. Ur. w Saratowie, był synem powstańca z 1863 r. Rodzina J-ego, powróciwszy z Rosji, osiedliła się w Lublinie. Tutaj J. pobierał naukę szkolną oraz rozpoczął praktykę w zakładzie rzeźbiarsko-kamieniarskim Thiemego, którą kontynuował w Warszawie w zakładzie Lubowieckiego. Zdobył najpierw umiejętności rzemieślnicze, następnie, dopiero w r. 1904 wstąpiwszy do Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie, studiował rzeźbę artystyczną w klasie prof. Xawerego Dunikowskiego. W r. 1911 wyjechał do Włoch, a w r. 1913 odbył podróż do Paryża. W l. 1912/13 i 1913 dwukrotnie wziął udział w wystawach Tow. Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Lata pierwszej wojny światowej spędził służąc w armii rosyjskiej. W r. 1920 pożar strawił pracownię artysty, niszcząc wiele jego prac rzeźbiarskich, zarówno ukończonych, jak i studiów, i projektów. J. piastował funkcję konserwatora zabytkowych rzeźb dekoracyjnych na Zamku Warszawskim oraz w Pałacu Wilanowskim. Przeprowadził również gruntowne odnowienie ośmiu figur w Teatrze w Łazienkach. Był autorem kilku rzeźb architektonicznych umieszczonych na budynkach w Warszawie, jako to Ledy (1914) na frontonie Teatru Współczesnego przy ul. Jasnej, Kwadrygi na kreślarni Politechniki i płaskorzeźby przedstawiającej głowę J. Piłsudskiego na frontonie gmachu Dyrekcji Kolejowej. W ostatnim okresie życia rzeźbił posągi dla gmachu Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zmarł 1 I 1934 r. w Warszawie. W t. r. w Tow. Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie odbyła się wystawa pośmiertna prac J-ego.

Twórczość J-ego, o charakterze naturalistycznym, klasycyzującym, obejmowała – obok wspomnianych dzieł architektoniczno-dekoracyjnych i projektów pomników (np. Kilińskiego w Warszawie) – rzeźbę portretową, akty, plakiety i medale, a także kompozycje na tematy religijne, przeważnie wykonane w gipsie.

 

„Spraw. Komitetu Tow. Zachęty Sztuk Pięknych” (W.) Nr 94: 1934; „Sztuki Piękne” R. 10: 1934 s. 280; „Tyg. Ilustr.” 1906 nr 35 z 1 IX s. 676, 681; – Wiercińska-Grabowska J., Materiały do dziejów Tow. Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie (mszp.).

Ignacy Trybowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Izydor Modelski

1889-05-10 - 1962-09-25
generał dywizji WP
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Henryk Józef Rygier

1880-02-07 - 1944-03-08
nauczyciel
 

Aleksander Chomiński

1859-08-22 - 1936-05-06
ziemianin
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.