INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Kossecki h. Rawicz  

 
 
XVIII w. - XVIII w.
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kossecki Stanisław h. Rawicz (w. XVIII), cześnik podolski, poseł na Sejm Czteroletni Był synem Franciszka i Teodory Aramowiczówny. W r. 1771 był komornikiem granicznym buskim, a w 1776 latyczewskim, w 1784 został miecznikiem latyczewskim, zaś w 1785 podolskim. W r. 1786 wojski większy, w 1789 był pisarzem, następnie sędzią sądów marszałkowskich kor. W r. 1788 K., popierany przez marszałka w. kor. M. J. Mniszcha, był kandydatem króla na poselstwo inflanckie, jednakże kandydaturę jego jako na sejmiku nieobecnego odrzucono, podobnie jak i innych proponowanych przez króla. W r. 1790 jako poseł woj. podolskiego uczestniczył w obradach sejmu drugiej kadencji. Należał do posłów, którzy na sesji 3 maja 1791 r. wypowiadali się przeciw ustawie. T. r. został cześnikiem podolskim. Żonaty z Józefą Wisłocką, stolnikówną smoleńską, miał dzieci: Pelagię, za Florianem Wydżgą, Aleksandra (zm. w r. 1819), wicereferendarza stanu, Michała (zm. w r. 1825), pułkownika, Władysława, marszałka pow. latyczewskiego, i Franciszka Ksawerego, legionistę i generała.

 

Boniecki; – Dihm J., Trzeci Maj, Kr. 1932; Michalski J., Sejmiki poselskie 1788 roku, „Przegl. Hist.” T. 51: 1960 s. 353; Smoleński W., Ostatni rok Sejmu Wielkiego, Kr. 1896; – Diariusz sejmu ordynaryjnego… od dnia 16 grudnia roku 1790, W. [b. r.] cz. I s. 315, 376; Vol. leg., IX 207.

Helena Wereszycka

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.